Değerlerimize uygun gençler arıyoruz

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu ile her yıl 800’e yakın yeni işe alım yapan grubun özgün İK politikasını ve “Boy-nerli” olmayı konuştuk.

25.09.2014 21:15:590
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimize uygun gençler arıyoruz
Boyner, özellikle yeni mezunların ve gençlerin favori gruplarından biri. Tüm gruptaki yaş ortalamasının 31 olması da bunu ispatlıyor. Üstelik işe alımların yüzde 90’a yakını yeni mezunlardan oluşuyor. Her yıl 800’e yakın istihdam sağlayan grup, 2014 sonuna kadar 500’e yakın alım yapacak. Yine büyük kısmı yeni mezun olacak.

Grubun İK’dan sorumlu başkan yardımcısı İdil Türkmenoğlu, “Boyner değerlerine uygun potansiyeller arıyoruz” diyor. Bu değerleri ise cesur olmak, tutkulu olmak, yaratıcı olmak, sorumlu olmak şeklinde sıralıyor.

Boyner Grubu, 10 bini aşkın çalışanı ve 500 mağazasıyla Türkiye’nin en büyük perakende gruplarından biri. 31 olan çalışan yaş ortalamasıyla son derece genç bir insan kaynağına sahip. Üstelik bu gençlik sadece mağaza kadrolarında değil, yönetim kademelerinde de kendini gösteriyor.

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu’na göre gençlerin gözdesi olmalarının nedeni, perakendenin “heyecanlı ve eğlenceli” bir sektör olması. “Perakende, gerçekten dinamik ve heyecanlı bir sektör. Gençlere çok uygun. Biz de pek geleneksel değilizdir. Birçok kural bizde yoktur” diyor ve ekliyor:

“Öncelikle insan odaklıyız. Asla ödün vermediğimiz değerlerimiz var. Sisteminize değil insanınıza aşık olursanız her şey tıkır tıkır işliyor.” Bahsettiği temel değerler arasında yaratıcılık, cesaret, güven, sorumluluk ve fırsat eşitliği öne çıkıyor. Tüm İK stratejilerini de bu değerler üzerine kurguladıklarını söylüyor.

Türkmenoğlu’nun verdiği örnekler, gerçekten de grup olarak klasik uygulamalardan uzak olduklarını gösteriyor. Örneğin katı bir hiyerarşi zinciri yok, çapraz iletişim söz konusu. Ayrıca birçok kurum için “kırmızı çizgi” olan “Akrabalar aynı yerde çalışamaz” prensibi, Boyner’de geçerli değil. Aksine çalışanların referansıyla gelen tanıdıklar, hatta yakın akrabalar, işe alımlarda öncelik sahibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz