Değerlerimize uygun gençler arıyoruz

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu ile her yıl 800’e yakın yeni işe alım yapan grubun özgün İK politikasını ve “Boy-nerli” olmayı konuştuk.

25.09.2014 21:15:590
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimize uygun gençler arıyoruz


Ücret ve yan haklar konusundaki uygulamalarınız nedir?
Gruptaki şirketlere ve rollere göre çok değişiyor. Ama piyasaya göre bakarsak, ortalama veya ortalamanın üzerinde bir ücret politikamız var. Her yıl düzenli olarak uluslararası ücret karşılaştırma sistemlerine bakarız, hangi pozisyon için nerede durduğumuzu görürüz. Piyasayı da bu anlamda çok yakından izleriz. Zaten genel olarak hızlı tüketim ve perakende sektörleri, çalışan ücretleri açısından çok rekabetçi bir hale geldi. Dolayısıyla sektör oyuncuları olarak “perakendede iş var” meselesini ciddi biçimde vurgulamamız gerekiyor.

Boyner’in içeriden terfi stratejisi de var. Bundan bahseder misiniz?
Evet, genel olarak İK politikamızda içeriden terfi ve iç kaynaklarımızla büyümek gibi bir stratejimiz var. Örneğin geçen yıl 18 genel müdür yardımcısı ve üzeri pozisyon yerleştirmemiz oldu. Bunların 9’u içeriden yükseldi. Diğer 9’u ise çalışanlarımızın referansıyla geldi. Yani daha önce tanıştığımız, bildiğimiz, bir şekilde çalıştığımız insanlarla ilerlemeyi tercih ediyoruz.

Yetenekleri keşfetmek konusunda nasıl bir yaklaşımınız var?
Bizde, “3 yıl sonra şu olursun”, “Terfi için 5 yıl beklemen gerekir” gibi kurallar da yok. Çok hızlı yükselen, çok genç genel müdür olan çalışma arkadaşlarımız var. Örneğin A&Y Marka Mağazacılık’ın genel müdürü, bizim stajyerimizdi. Genel müdür olduğunda 30’lu yaşlarının çok başındaydı. Boyner Büyük Mağazacılık’ın yeni genel müdürü Deran Hanım, 1978 doğumlu.

Aslında biz “Sen artık oldun, seni yükseltelim” yerine “Sende potansiyel var, bu işi birlikte kotarabiliriz” demeyi tercih ederiz. Bu sistem gençler için çok cazip, çünkü tamamen yetenek odaklı. Eğer o iş tanımının gerektirdiği yeteneği varsa yaşına çok bakmıyor ve kritik pozisyonları emanet ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz