Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

Akaryakıt sektörünün önde gelen oyuncularından Shell, Türkiye’de 700 çalışana sahip ve yaklaşık 15 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Shell’in işe alım süreçlerinde, yeni mezunlar öncelikle ‘müşteri hizmetleri merkezi’ bünyesinde işe başlıyor. Burada şirketin ürünlerini ve politikalarını öğrenen çalışanlar, performans becerilerine göre kısa sürede yükselme şansı yakalayabiliyor. Çalışanların gelişimine oldukça önem veren şirket, “Shell’e Hoş Geldiniz”, “Ekip Liderleri”, “Gelişim Haftası” adında eğitimler düzenliyor ve çalışanlarını global organizasyonlarda görevlendiriyor. Şirketin her yıl 50-70 kişiyi işe aldığını ifade eden Shell Türkiye İK Müdürü Rick Young, 2015’te ayrıca 80 stajyer alımı yapacaklarını söylüyor. Young, seçim kriterlerini “Rekabetçi ve yenilikçilik ruhuna sahip, dürüstlük, doğruluk ve insanlara saygı gibi temel değerlerimizi paylaşan kişileri tercih ediyoruz” diyerek açıklıyor.

29.09.2015 16:13:360
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

* Hangi üniversite ve bölümlerden personel almayı tercih ediyorsunuz?
Aslında mezun oldukları üniversiteden ziyade adayların özelliklerine odaklanıyoruz. Rekabetçi ve yenilikçilik ruhuna sahip, dürüstlük, doğruluk ve insanlara saygı gibi temel değerlerimizi paylaşan kişileri tercih ediyoruz. Ancak kurumumuzu tanıtmak amacıyla her yıl birçok üniversiteyi ziyaret ediyoruz. İşletme, pazarlama ve mühendislik gibi bölümlerden ve pozisyona bağlı olarak farklı alanlardan mezun çalışanlarımız bulunuyor.
* İşe alım sürecinde adaylar hangi aşamalardan geçiyor? Özellikle kimleri tercih ediyorsunuz?
İşe alım süreci, pozisyonların gerekliliğine göre yüz yüze görüşme, panel görüşmesi ve gerek duyulursa değerlendirme merkezi aşamalarından oluşuyor. Dünyanın büyüyen enerji ihtiyaçlarını yenilikçi bir yaklaşımla karşılamak için meraklı, tutkulu ve geleceği şekillendirecek fikirler peşinde koşan bireylerin Shell’e ve dünyanın enerji geleceğine katkıda bulunacağına inanıyoruz.
* Shell içinde yükselme şartlarınız neler?
Kurum içi bir iş ilanı sistemimiz bulunuyor. Bu şeffaf sistem aracılığıyla çalışanlar, ilgi ve uygunluk durumlarına göre açılan pozisyonlara kolayca başvurabiliyor. Şirketimizde çalışanlarımız kariyerlerine kendileri yön verirler. Hem yöneticiler hem İK olarak biz, kariyer gelişimi konusunda onlara ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlamak için çalışıyoruz. Çalışanlarımız başvurdukları görevlerle ilgili bir değerlendirmeden geçiriliyorlar ve o görevin gereklerini (performans ve liderlik becerileri bakımından) yerine getirmeleri durumunda da yeni görevlerine başlıyorlar.
* Staj politikanız nedir? Staj için aradığınız şartlar nelerdir? Bu yıl kaç stajyer almayı planladınız?
Birçok şirket gibi farklı alanlarda kısa görevler sunan bir yaz dönemi staj programımız bulunuyor. Programa üniversite üçüncü veya son sınıf öğrencileri kabul ediliyor. 2015 yazında yaklaşık 80 öğrenciye staj fırsatı sunulacak. Bu, profesyonel bir ofis ortamında tecrübe kazanmak için iyi bir fırsattır.
* Üniversitede okuyanlara ne gibi kariyer fırsatları sunuyorsunuz? Gençlere ve yeni mezunlara yönelik programlarınız var mı?
Shell ve Shell & Turcas Petrol A.Ş olarak Royal Dutch Shell (RDS) Mezun Programı’nı Türkiye’de de uyguluyoruz. Küresel olarak yürütülen bu program oldukça seçici. İlgilenen adaylar www.shell.com adresindeki RDS küresel web sitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilir.
* Çalışan mutluluğunu artırmak için ne gibi uygulamalarınız bulunuyor?  Gençlerin ve çalışanların performansını nasıl yönetiyorsunuz?
Çalışan bağlılığını ölçmek için yılda iki kez anket düzenliyoruz. Bu anketler aracılığıyla çalışanlarımızın beklentilerini yakından takip etme ve gerekli durumlarda aksiyon alma şansımız oluyor. Bağlılık puanlarımız oldukça yüksek. Biz bağlılık skorunun yüksek olmasının temel nedeni, sürekli gelişime yönelik performans yönetimine, karşılıklı saygıya dayalı şirket kültürüne ve kişisel liderliğe verilen önemden kaynaklanıyor. Performans yönetimi yaklaşımımız, SMART (net, ölçülebilir, erişilebilir, gerçekçi, zamana bağlı) hedefleriyle kişisel gelişimi bir araya getiriyor ve resmi olarak senede iki kez gerçekleşiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz