E-ticaret yeni meslekler doğurdu

Son yıllarda e-ticaret tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteriyor. Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Bu alanda hizmet veren sektörler de artıyor.

29.03.2014 21:45:320
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticaret yeni meslekler doğurdu

YILDIZI PARLAYANLAR
E-ticaret, özel mobil platformlara, tabletlere de yayıldı. Değişen pazarlama yöntemleri, sosyal ağlar yeni pozisyonların ortaya çıkmasını sağladı. Yıldızı parlayan ve yeni oluşan pozisyonları şöyle sıralayabiliriz: ERP uzmanı, iPhone, Android, BlackBerry, iPad ve Windows 8’e yönelik mobil yazılım uzmanı, uygulama geliştirme uzmanı, iş zekası uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, HTML CSS uzmanı, animasyon ve görsel tasarım uzmanı.

YUSUF AZUZ
KARIYER.NET GENEL MÜDÜRÜ
“e-ticaret 1.500 kişiye iş fırsatı yarattı”
İLGİNÇ POZİSYONLAR

2013’ün ilk sekiz ayında sektörde 500’ü aşkın iş ilanıyla 1.509 kişi için yeni iş imkanı doğdu. Bu alanda en çok aranan pozisyonlar ise satış temsilcisi ve yöneticisi, yazılım uzmanı, çağrı merkezi elemanı, kategori yöneticisi, satın alma uzmanı, internet pazarlama uzmanı... E-ticaret sitelerinin Kariyer.net’te aradıkları bazı ilginç pozisyonlar da var. Kampanyaları duyurmak için e-posta pazarlama uzmanı, iade sorumlusu bunlardan birkaçı.

LOJİSTİK DE ÖNEMLİ
Alışveriş siteleri sadece internet üzerinde faaliyet göstermiyor. Satılan mallarla ilgili bakım, depolama ve loijistik faaliyetleri de yürüttükleri için bu alanlar için de yoğun personel aranıyor.

Ürünlerin fotoğrafını çekmek için fotoğrafçı, bakımı için temizlik elemanı ve ütücü, depo operasyonları için depo ve sevkiyat sorumluları, tedarik zinciri yöneticisi, lojistik operasyon yöneticisi, lojistik elemanları ve şoförlerin yoğun olarak arandığını gözlemliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz