En faydalı ders

Eğitim hayatının kariyere olan etkisi hala tartışılıyor. Ancak Türkiye’nin önde gelen CEO’larının çoğu, eğitim hayatında aldıkları derslerin başarılarında kritik rol oynadığı görüşünde hemfikir... Örneğin, Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, istatistik dersini bugün ürün geliştirmede kullandığını söylüyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise finansal muhasebe dersinin finansal tablo okuyabilmesine çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İşte CEO’ların ağzından eğitim hayatlarından kariyerlerine yansıyan “en faydalı dersler”…

29.09.2015 15:58:390
Paylaş Tweet Paylaş
En faydalı ders
Üniversitedeki dersler aşk hayatında ne kadar işe yararsa bir o kadar da iş hayatında işe yarar!” KPMG Türkiye Başkanı Ferruh Tunç, üniversite eğitiminin önemini şaka yollu böyle özetliyor. Gerçekten de üniversite eğitimi bazen Tunç’un dediği gibi genel bir formasyon olarak, bazen de teknik öğrenmeler veya pratik bilgilerle CEO’ların başarısına katkı sağlıyor. Örneğin Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil ve Kiğılı CEO’suHilal Suerdem, üniversitede aldıkları istatistik dersinde öğrendiklerini bugün direkt ürün geliştirmede kullanıyor. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve Big Chefs CEO’su Gamze Cizreli iseODTÜ İşletme Bölümü’nün efsane hocası rahmetli Prof. Muhan Soysal’ın pratik tavsiyelerinin yardımıyla strateji geliştiriyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde okurken aldığı finansalmuhasebe dersinde öğrendiği bilgilerin finansal tabloları okumasına ve bir projenin finansal veriler yardımıyla kârlılığını ölçmesine yardımcı olduğunu anlatıyor.
HEM AŞKTA HEM İŞTE YARARLI
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İktisat veMaliye bölümlerini bitiren KPMG Türkiye Başkanı Ferruh Tunç, üniversiteyi teknik bilgilerin öğrenildiği, mesleki yetkinlik edinilen bir yer olarak görmeyi reddediyor. Üniversite eğitiminin olgunlaşma deneyimi yaşatarak bir genci hayata hazırlayabileceğine inanıyor ve “Üniversitedeki dersler aşk hayatında ne kadar işe yararsa bir o kadar da iş hayatında işe yarar” diye konuşuyor. Tunç, hayatının belirli dönemlerinde vergi danışmanı olarak para kazanmasına rağmen yaşamında en çok faydalandığı dersler arasında Türk vergi sistemi, muhasebe gibi dersleri saymıyor. Daha çok o dönemde okuduğu kitaplardan bahsediyor. Örneğin Türk devrimtarihini bilim dili ile aktaran Taner Timur’un “Türk Devrimi ve Sonrası” kitabı bütün Cumhuriyet tarihi okumalarında yardımcı olmuş. Mümtaz Soysal’ın “Yüz Soruda Anayasa” kitabı ve Cem Eroğlu’nun aynı konudaki ders notları temel insan hakları ve anayasal demokrasiler konusunda yolunu kolay şaşırmayacak bir anlayış sahibi olmasını sağlamış. Siyasal tarih, iktisadi doktrinler tarihi, siyasal rejimler gibi dersler, Türkiye tarihiyle ilgili okuduğu kitapları doğru bir zemine oturtmakta çok önemli işlev görmüş. Tunç, “ Öyle ki Borçlar Hukuku, Medeni Hukuk, Ticaret Hukuku gibi ders içeriklerini tarihsel bir perspektiften de değerlendirebilme şansını elde ettik. Bir hukukçu olarak yetiştirilmesem de belirli düzeyde hukuk formasyonu olan biri olarak mezun oldum. Bu sayede işlerimin hukukla ilgili durumlarla baş edebildim” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz