Enerjide fırsat çok, deneyim çok önemli

Enerji, son dönemin yıldızı en çok parlayan sektörü. Hem ücretler hem de iş fırsatları, diğer sektörlere göre daha yüksek.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjide fırsat çok, deneyim çok önemli

Klaus Hansen, dünyanın en büyük beyin avcısı şirketlerinden Odgers Berndtson'ın Almanya'nın yönetici ortağı. Enerji piyasalarında uzman olan Hansen, yıllardır bu sektörde çalışan şirketlere üst düzey yönetici buluyor. Hansen, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enerji sektöründe kalifiye yönetici ihtiyacının arttığını, bunun önümüzdeki 10 yıl daha bu şekilde devam edeceğini söylüyor. Hansen, "Enerji sektörü pek çok yönetici için özellikle önümüzdeki 10 yıl içinde çok önemli fırsatlar sunacak" diyor. Hansen'e göre hızla gelişen pazarda arz-talep dengesini yönetmek için hem adaylara hem de şirketlere önemli görevler düşüyor. Hansen, enerji şirketlerine az olan insan kaynaklarını yetiştirmelerini, bu alanda çalışacak profesyonellere ise başta eğitim ve teknik yetkinlikler olmak üzere kendilerini her anlamda geliştirmelerini öneriyor. Hansen'in ücretlerin en yüksek olduğu sektörler arasında yer alan enerjide kariyer yapmak isteyen gençlere ise en önemli tavsiyesi okurken deneyim kazanmak. Özellikle uluslararası iş tecrübesinin önemine dikkat çeken Hansen, bunun için sektöre en uygun başlangıç noktasının Shell, BP, OMV gibi uluslararası şirketler olduğunu söylüyor. Odgers Berndtson Almanya Yönetici Ortağı Klaus Hansen, enerji alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli ipuçları verdi. Hansen'in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Enerji sektörünün insan kaynakları açısından diğer alanlara göre en önemli farklılıkları neler?
Her sektörde kritik olmakla beraber özellikle enerjide, konusunda uzman olan, yetkin ve kalifiye profesyonellere her seviyede ihtiyaç var. Bu anlamda deneyim kritik önem taşıyor. Bununla beraber sektörün önemli oyuncuları lokasyon itibariyle tercih edilmeyen bölgelerde operasyonlar yönettiği için bu durum yönetici arayışları olduğunda doğru yeteneğin bulunmasını zorlaştırıyor. Ayrıca enerji sektörü, halen kültürel ve davranışsal olarak oldukça muhafazakar. Buna rağmen sektörün dinamikleri, enerjisi yüksek, yaratıcı, farklı düşünen profesyonellere ihtiyaç duyuyor. Bu durum da zaman zaman kültür çatışmalarına yol açabiliyor.

Sektörde kalifiye yönetici ihtiyacı neden artıyor? 5 yıl öncesi ile karşılaştırdığınızda insan kaynakları talebi ve istihdamında yaşanan en önemli değişimler neler oldu?
Dünyada enerji ihtiyacı her geçen yıl artıyor. Bu gelişme, önümüzdeki 20 yıl içerisinde de aynı hızla devam edecek. Bununla paralel olarak mevcut enerji altyapılarının uzun vadede önemli oranda gelişmesi ve hatta yeni enerji kaynaklarının hayata geçirilmesi için yatırımların yapılması kritik önem taşıyor. Sonuç olarak bugün ve önümüzdeki yıllarda ekonomik gelişmeler hangi yönde seyrederse etsin enerji sektöründe birçok iş fırsatının oluşmaya devam etmesi kaçınılmaz. 5 yıl önce bu durum biraz daha farklıydı. Pazar henüz bugünkü olgunluk aşamasında değildi. Bundan dolayı da şirket yapılanmaları, yabancı yatırımcıların yatırımları çok daha kısıtlıydı. Enerji altyapılarının güçlendirilmesine yönelik baskı bugünkü kadar yoğun değildi. Bütün bu gelişmeler, deneyimli yöneticilere bu sektörde uzun vadede ne kadar ihtiyaç olacağını güçlü bir şekilde ortaya koyuyor.

Odgers Berndtson olarak dünya çapında enerji sektöründe en çok hangi pozisyonlar için yönetici arıyorsunuz?
Özellikle mühendislik eğitimi olup teknik süreçlerin yönetiminde bulunmuş ve operasyon kurulumu gerçekleştirmiş olan profesyoneller kesin olarak ihtiyaç duyulan yöneticilerin başında geliyor. Buna ek olarak pazara yeni giren oyuncular, lokal yapıyı yönetecek yöneticiler arıyor. Ancak güçlü ticari bakış açısına ve rekabet farkındalığına sahip iyi bir yöneticilik deneyimi konusunda da sektörün ihtiyacı yüksek. Özellikle bu anlamda kolaylıkla isteğimiz yöneticileri bulamıyoruz. Bu anlamda sıkıntı yaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz