Formayı ıslatan yükselir

Index Grup İnsan Kaynakları Direktörü Timur Tiryaki ile sohbetimizden satırbaşları...

28.04.2014 22:06:510
Paylaş Tweet Paylaş
Formayı ıslatan yükselir

Anadolu’nun özellikle uzaktaki bazı üniversitelerindeki başarılı parlak öğrencileri İstanbul’a getiriyoruz. Büyük bir bölümünü kendimiz ağırlıyoruz ama farklı teknoloji şirketleriyle de buluşturup, oralarda staj yapmalarına imkan sağlıyoruz. Index Grup tüm konaklama ve benzeri giderlerini karşılıyor. Normalde kapılarını açamaya-cakları şirketlere gençlerin ulaşmalarına aracılık ediyoruz.

Biz yaz boyunca 10-15 arası stajyeri kendimiz özel olarak alıyoruz. Anadolu’nun Genç Yüzleri için de yine gene 10-20 arası stajyer kontenjanı tanımlıyoruz. Staja gelecek kişilerin yine bahsettiğim temel 4 Index Grup değerlerini ve mülakatlarda baktığımız ölçülülük, tutarlık güvenilirlik, istek gibi faktörlere bakıyoruz.

İşe alır gibi stajyer alıyoruz. Staja gelenlerin yüzde 10’unu daha sonra işe alıyoruz. Ancak bilişim sektöründe de birçok kişinin önünü açtığı kesin. Index Grup adeta bir bilişim okulu gibi de görülüyor. Index Grup dokununca sonra bilişim sektöründe kariyer yapmak gençler için daha da kolaylaşıyor.

“BODY”LİK MÜESSESESİ ÇALIŞIYOR
TAKIMLA ÖĞRENİYOR

İK, işe alınan kişiyi ilk gün ağırlayıp tüm ana süreçlerin üzerinden geçiyor. Ama onun dışında bir takım içerisinden “body”si (akranı), bir de grup şirketleri içerisinden seçtiğimiz “body” sini de alıp burada o toplantıyı birlikte yürütüyoruz. Bu süreçte, önümüzdeki 3 ayda neleri öğrenmesi gerektiği, nelerle ilgili potansiyel olarak zorlanacağı ve nelerde takılacağını bir takım olarak ele alıyoruz.

İŞ ÜZERİNDE EĞİTİM
Grup şirketleri içinden bir akranının olması, yakın zamanda aynı deneyimlerden geçmiş birini de sürece katmamız, bizzat onun da neler yaşadığıyla paralellik kurmasını sağlıyor. Onun dışında İK’nın 3 ayda bir yaptığı yeni başlayanlara yönelik tam günlük oryantasyon programı var. Biz iş üzerinde eğitime inanıyoruz. Türk kültüründe iş öğrenme sistemi günün sonunda bir çıraklık, kalfalık ve ustalık süreçlerinden geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.