Genç bankacıların akıl hocaları

Bade Sipahioğlu Işık, sistemin içeriğini anlattı, mentor ve mentee olanlar ise yaşadıkları deneyimi paylaştı.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Genç bankacıların akıl hocaları

PROGRAMA KİMLER KATILABİLİR?
HER YIL TEKRARLANIYOR
Akbank'ın İK'dan sorumlu genel müdür yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, program kapsamında mentor ve mentee olabilecek adayları potansiyeli yüksek çalışanlar arasından seçtiklerini söylüyor. Işık, mentor ve mentee belirleme süreçlerini şöyle anlatıyor: "Her yıl, işine ve bankamıza bağlılığı yüksek, deneyimlerini paylaşabilecek kapasitede, iletişime açık, rol model olabilecek, iş performansı ve potansiyeli yüksek çalışanlarımıza, programımıza gönüllü olarak katılmaları için davet gönderiyoruz.
EŞLEŞTİRME NASIL OLUYOR?
Gönüllü olarak kabul edenler karakter özellikleri ve hobileriyle ilgili bilgileri içeren bir profil formu dolduruyor. Aynı formu mentee'ler de dolduruyor. Eşit unsurlar üzerinden 2 kişiyi de tanımış oluyoruz. Bu bilgilere dayanarak profil olarak birlikte bu sürece girmeye uygun kişileri insan kaynakları olarak biz değerlendiriyoruz ve bu kişileri eşleştiriyoruz."

GİZLİLİK ÖNEMLİ
Sistem, gizlilik prensibine dayalı olarak aralarında raporlama ilişkisi olmayan iki kişi arasında, akıl hocalığı konsepti üzerinden işliyor. Burada hassas nokta, projenin tüm meslek yaşamına yönelik olabilmesi için ilgili kişilerin organizasyon yapısında birbirleriyle çalışmıyor olmalarının sağlanması. Program kapsamında mentee oluşturduğu gündemle bireysel gelişiminden kariyer gelişimine uzanan yolda birçok farklı konuda mentorundan yönlendirme alabiliyor. Mentee'nin merak ettiği veya yaşadığı sorunlar üzerinde konuşabiliyorlar. Bu ilişki çerçevesinde ilk görüşmeden itibaren beklenti ve hedeflerini açıklıkla ortaya koyabilen mentee'ler bu süreçten maksimum fayda sağlıyor. Mentorluk programı her iki tarafa da kendini geliştirme, daha iyi tanıma, farklı bir gözden kendini görme imkanı sağlıyor. Mentor ve mentee'lerin, kendi inisiyatifleri dahilinde seçtikleri, mümkünse kurum dışında bir yerde ayda en az bir kez görüşmelerini arzu ediyoruz. Biz de insan kaynakları yönetimi olarak bu bir araya gelişleri takip ediyoruz. Paralel şekilde hem mentor hem mentee'lerimize ilgili süreçte destek vermeye devam ediyoruz.

İLTER ERGENÇ AKBANK KURUMSAL BANKACILIK PAZARLAMA MÜDÜRÜ
"Destek olabilmek keyif veriyor"

AVANTAJI ÇOK
2003 yılından beri Akbank'ta, hem sahada hem de genel müdürlükte farklı yöneticiler ve ekiplerle birlikte pek çok projede çalıştım. Geçtiğimiz haziran ayından bu yana mentorluk programında aktif bir şekilde rol alıyorum. Mentorluk programı, yeni mezun genç yönetici adayının yanı sıra mentor görevini üstlenen kişiye de çok yönlü kişisel gelişim sağlıyor. Bu sayede ben de yeni jenerasyonu daha yakından tanıma fırsatı buldum. Ayrıca bankamızı ve bankacılığı daha yakından tanımak arzusunda olan yeni meslektaşıma destek olmaktan da büyük bir keyif alıyorum.
SORUMLULUK ARTIYOR
Program sayesinde Akbank yeni katılan gençleri daha kariyerlerinin başında hedefleri hakkında düşünmeleri için yönlendiriyoruz. Bu sayede nereye gitmek istediğini bilen, sorumluluk sahibi çalışanlar yetiştirme yolunda önemli bir adım attığımıza inanıyorum. Program sayesinde ben de kendime öğrenme fırsatları yaratıyorum. Bazen mentee arkadaşım cevabını benim de bilmediğim sorular sorduğunda, konuyla ilgili araştırmalar yapıyorum ve birlikte tartışıyoruz. insan nereye yelken açtığını bilmedikçe, hiçbir rüzgar doğru rüzgar değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.