İK'yı yeniden tasarladık

Akbank İK ve Strateji GMY'si Burcu Civelek Yüce, çalışan deneyimini uçtan uca yeniden tasarladıklarını söylüyor...

23.02.2017 10:13:350
Paylaş Tweet Paylaş
İK'yı yeniden tasarladık
* Verdiğiniz eğitimler eskiye göre farklılaştı mı?
Özellikle iş hayatına katılan yeyeni kuşakların kurumlardan en önemli beklentilerinin başında eğitim ve gelişim fırsatları olduğu pek çok araştırmada önümüze çıkıyor. Bizler de bu beklentileri karşılayabilmek için Akbank Akademi’de sınıf içi eğitimlerden, online eğitim araçlarına kadar farklı öğrenme araçlarını kullanmaya, eğitimleri oyunlaştırma altyapısı ile sunarak daha keyifli hale getirmeye, modern eğitim metodolojileri ve teknolojiyi bir araya getirerek dijital deneyim anlamında her geçen gün yenilikler sunmaya devam ediyoruz. Dijital altyapısı çok güçlü bir Akademiyiz, kendi akademi portalımız var. Dijitalleşmeden kastımız, eğitimlerin sadece dijital ortamda sunulması değil. Sınıf içi eğitimlerin de tüm organizasyon, bilgilendirme gibi detaylarını en üst düzeyde kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak teknolojik olarak dizayn ediyoruz. Örneğin eğitim katılım durumlarının otomatik sistemler tarafından tutulduğu QR kod turnike sistemi gibi uygulamalar hayata geçirdik.
* Eğitimlerinizde teknolojinin gelişimiyle de bağlantılı yeni yöntemler deniyor musunuz?
Son bir yıldır, teknik eğitimlerimizi mobil uyumlu video, motion grafik, e-öğrenme, mobil öğrenme, simülasyon gibi yenilikçi yöntemlerle yönetmeye ağırlık verdik. Teknik eğitimlerden arta kalan zaman ve kaynağımızı, yetkinlik eğitimlerine daha fazla harcamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İçimizdeki uzmanların deneyimlerinden de yararlanıyoruz. Çalışanlarımızdan banka içi eğitmenlik, mentorluk ve kurum içi koçluk uygulamalarında destek alıyoruz. Sürekli gelişimin en büyük mimarı olan iç eğitmenlerimizi de gelişim programları ile destekliyoruz.
*Teknoloji dışı başka yenilikçi yaklaşımlarınız var mı eğitim konusunda?
Sadece sınıf içi ve dijital eğitimlerle sınırlı kalmayıp, yenilikçi yöntemlere de başvuruyoruz. Her ay konusunda uzman bir konuğu “Akbanklı Buluşmaları” etkinliğimiz ile çalışanlarımızla buluşturuyoruz. Örneğin Azmi Varan, Nevzat Aydın, Özgür Bolat gibi pek çok ismin katıldığı vizyoner buluşmalar düzenlemeye devam ediyoruz. Eğitimi sadece Akbank Akademi sınırlarında tutmayıp Anadolu’ya kadar taşıyor, pek çok farklı bölge ve şubemizde spontan ve yerinde eğitimler gerçekleştiriyoruz. Uzman konuşmacıları sahayla webinar üzerinden de paylaşıyoruz. Eğitim kampanyaları düzenleyerek, Akbanklıların eğitim iştahını artıracak uygulamalara imza atıyoruz. Çalışanlarımızı sürpriz eğitim çekilişleri ile bankacılık dışı konularda öne çıkan eğitim fırsatları ile buluşturuyoruz. Tüm yaşamlarına dokunacak konularda onlara destek oluyoruz.
* Akademi’nin mobil uygulaması da var. Buradan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Akademi Mobil uygulamasıyla birlikte mobil üzerinden öğrenmeye ve mobil deneyime daha fazla ağırlık verdik. Uygulamayla Akbanklılar, eğitim bilgilerini görebiliyor ve eğitim işlemlerini her an her yerde yürütebiliyor. Ajanda takibini mobil üzerinden yapabiliyor, diploma ve sertifikalarını görüntüleyebiliyor, haberlere ulaşabiliyor ve mobil uyumlu online eğitimlerini mobil üzerinden tamamlayabiliyorlar. Yeni eğitimler mobil uyumlu olarak üretilirken, mevcut eğitimlerimizi de bu kapsamda dönüştürüyoruz. Mobil uygulama dışında önümüzdeki dönemde sosyal öğrenme, dijital katalogdan eğitim seçebilme gibi yenilikçi ve kullanıcı deneyimi yüksek uygulamalara da yer vereceğiz.

GELECEĞİN AYNASI AKBANKLI PROGRAMINI BAŞLATTIK
“KENDİLERİ KEŞFEDECEKLER”

Çalışanlarımızın gelişim programlarını dizayn ederken bize girdi sağlayacak olan çok geniş kapsamlı ve önemli bir yetenek yönetimi programına imza attık. “Geleceğin Aynası Akbanklı” isimli programımız tüm Akbanklılara kendilerini keşfetmeleri, güçlü yönlerini, gelişim alanlarını değerlendirebilmeleri için yepyeni bir araçlar bütünü sunuyor. Bu uygulama ile Akbanklıları daha yakından tanımayı, kişisel yetkinlik ve becerilerinin gelişimini yakından izlemeyi, geribildirim ve çalışana özel kariyer ve gelişim imkanları ile desteklemeyi hedefliyoruz.
İKİLİ DEĞERLENDİRME
Program, birbirini tamamlayan iki farklı değerlendirme sürecinden oluşuyor. Bir yanda liderlerimiz “Takımın Aynası” uygulaması ile kendi ekip arkadaşlarını değerlendirirken, diğer yandan çalışanlarımız da “Bugünün Aynası” uygulaması ile kendilerini değerlendiriyor. Çift yönlü yapılan bu çalışma, sadece tek taraflı değil, hem liderlerimizin gözünden hem de Akbanklıların gözünden çalışanlarımızı yakından tanımamızı sağlayacak.
“KİŞİSELLEŞTİRME YAPABİLECEĞİZ”
“Geleceğin Aynası Akbanklı”nın çıktıları, çalışanlarımızın gelişim yolculuğunu çok daha kişiselleştirilmiş olarak tasarlamamızı sağlayacak. 14 bin kişinin çalıştığı bir kurumda kişiselleştirilmiş gelişim programı tasarımından bahsediyor olmak bize de heyecan veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz