İlk işe zor veda

Türkiye’nin en önemli şirketlerinde görev alan, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan isimlerin, gençlere yol gösterecek iş değişiklik öyküleri...

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk işe zor veda

Baras’ın hikayesi şöyle: “İlk iş değişikliğim Advantage Card projesine geçişimdir. Prestijli bir özel şirkette çalışıyordum ve 2-3 yıllık bir tecrübem vardı. Görüşmeye çağrıldım ve gittim ama ortada henüz bir ofis bile yoktu. O zamanki genel müdür beni kolilerin, kutuların üzerinden atlayarak karşıladı. Advantage, 4-5 kişilik bir proje ekibiyle yürüyordu. Ama ortada tarif edemediğim müthiş bir heyecan dalgası vardı. Genel müdür bana detay detay, ama hep o müthiş heyecanla büyük resmi anlattı. O akşam üstü istifamı verdim.”

İŞİNİ İYİ YAPTI TEKLİF ALDI
ODTÜ’de elektrik ve elektronik mühendisliği eğitimi alan KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, o yıllarda hedefini kontrol sistemleri konusunda uzmanlaşmak ve bunu da çalışmayı istediği küresel iki şirketten birinde gerçekleştirmek olarak belirledi. Kariyerine yurtdışında başlamak için yüksek lisansını tamamladıktan sonra Avustralya’ya giden Nalbantoğlu, bir aile şirketinde işe başladı. İlk iş değişikliği ise bu şirkette çalışırken aldığı teklifle oldu: “Gerçekleştirdiğim çalışmalar neticesinde, çalışmayı hedeflediğim iki şirketten biri olan dünya devi Honeywell’e karşı bir proje kazandık. İşimi iyi yapmanın neticesinde de başlangıç seviyesinde bir yönetici unvanıyla Honeywell’e transfer oldum. Büyük bir heyecanla görevime başladığımda yetenekli bir mühendis olarak dünya devi bir şirkette, çok farklı işler yapacağımı, farklı yerlere geleceğimi ve yeteneklerimi geliştirme imkanı bulacağımı düşünüyordum. Ama gerçek ile beklentim maalesef birbirini tutmadı.”

DÖRDÜNCÜ AYDA İSTİFA ETTİ
Homend Genel Müdürü Hakan Koçer, üniversiteyi bitirir bitirmez CAD/CAM yazılımları pazarlayan bir şirkette, sistem destek mühendisi olarak çalışmaya başladı. İşinin önemli parçalarından biri de müşterilere yapılan demo çalışmalarıydı. Ama bu demolar, onun ilk işinden ayrılmasına da vesile oldu. Koçer, o dönemde henüz 4 aydır çalıştığı ve sevdiği işinden ayrılış nedenini şöyle anlatıyor:

“Aynı gün içinde iki müşteri demosu vardı. Patron iş-istasyonlarından birini yanına alıp Ankara’ya uçmuştu. Bize kalan iş-istasyonunun ise mouse’u arızalıydı. Müşteri gelmeden bir mouse satın aldım ve demonun sorunsuzca yapılmasını sağladım. Ertesi gün şirket toplantısında patronum herkesin içinde ona sormadan mouse satın almış olmamı eleştirip bundan sonra ona bilgi vermeden hiçbir şey almamamı tembih etti. Mouse satın almak için bile inisiyatifimin olmadığı bir şirkette çalışmak istemediğimi söyleyip istifa ettim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz