İlk işe zor veda

Türkiye’nin en önemli şirketlerinde görev alan, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan isimlerin, gençlere yol gösterecek iş değişiklik öyküleri...

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk işe zor veda

İŞ EVLİLİK GİBİ
Bir işe girmeyi evliliğe benzettiğini söyleyen Homend Genel Müdürü Hakan Koçer, “İnsanın kendini iyi tanıması, kişiliğine, beklentilerine uygun bir işte çalışması çok önemli. İnsan aslında iş yeriyle bir bakıma evleniyor. O yüzden oradan emekli olacak kadar sevilecek, geleceği parlak, beklentilerin karşılanacağına inanılan bir işyeri seçilmeli” diyor.
TUTKULARI İZLEMEK
IDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy, değişimden korkmamak gerektiğini ama sürekli değişiklik peşinde koşmanın da doğru olmadığının altını çiziyor. Paksoy, fırsatları ve riskleri iyi analiz etmek gerektiğini hatırlatıyor: “Doğru analizler geliştirip doğru müdahalelerde bulunanlar, mümkün olduğunca fırsatlardan yararlanıp riskleri bertaraf edenler, tutkularını iyi ölçüp onun peşinden gidenler ve fırsatları değerlendirmek için sabırlı ve azimli bir çalışma içerisine girenler başarıyı yakalayabiliyor.”
MUTLULUĞUN PEŞİNDE
MSA Genel Müdürü Sitare Baras’ın gençlere tavsiyesi ise şu: “Para ve statü diye yola çıkmayın. Hayatta sizi nasıl bir iş mutlu edecekse onun peşinden gidin. İşinizi iyi, hakkıyla ve en önemlisi tutkuyla yapıyorsanız para mutlaka peşinden gelecektir.”
MAAŞIN BÜYÜKLÜĞÜ ÖNEMSİZ
KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, kendi hikayesinden yola çıkarak gençlere şunları söylüyor: “Karşınıza çıkan iş fırsatı, kariyer hedefinize sizi ulaştıracak, gelişiminize katkı sağlayacak mı, bu sorulara yanıt verip değerlendirmenizi yapın. Markaların büyüklüğü, sizi yanıltmasın. Kısa vadede maaş artışını da bir cazibe noktası olarak görmeyin.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz