İş bulma taktikleri

Deneyimsiz adayların iş arama, CV hazırlama ve mülakat süreçlerinde nelere dikkat etmesi gerekiyor? İşte cevaplar…

18.03.2016 16:13:060
Paylaş Tweet Paylaş
İş bulma taktikleri
ÜSLUBA ÖZEN GÖSTERİLMELİ
My Executive’in kurucu ortağı Müge Yalçın, “Bir iş başvurusunda aslında özgeçmişiniz sizden önce gider ve değerlendirilir. Bu yüzden CV’nin açık, net, profesyonelce yazılmış olması çok önemli” diyor. Yönetici ve yetenek araştırma şirketi Abago Talent Consulting’in genel müdürü Ebru Coş ise CV’de kullandıkları dil konusunda gençlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “CV’lerin Türkçe ve İngilizce versiyonları bu dile hakim kişiler tarafından mutlaka kontrol edilmeli. Staj ve iş deneyimleri anlatılırken mektup dili ve düz yazı formatından kaçılmalı. Stajlarda yapılanlar madde madde sistematik bir şekilde özetlenmeli. Aile şirketleri veya öğrencilik deneyimlerindeki unvanlarda mütevazı olunmalı.”
TÜM ARAÇLAR KULLANILMALI
Yeni mezunların iş bulma konusunda başvurduğu araçların başında Kariyer.net, Secretcv, Yenibiriş gibi platformlar geliyor. Adayların bu kariyer portallerine CV’lerini yüklemeleri tavsiye ediliyor. Bunun dışında, nokta atışı yaparak çalışmak istedikleri şirketlerin İK bölümlerine doğrudan özgeçmişlerini gönderebilirler. Ayrıca bu şirketlerin düzenlediği yarışma ve akademilere öğrencilik dönemlerinde katılıp kendilerini gösterebilirler. Adaylara üniversitelerin kariyer günlerini ve iş dünyasının toplandığı fuarları da takip etmeleri öneriliyor. Buralara da giderken adayların CV’lerini yanlarında götürmeleri ve şirketlerin stantlarına bırakmaları, fırsat bulabilirlerse kendilerini tanıtmaları da tavsiye ediliyor. Çalışmak istedikleri şirketlerin sosyal medya hesaplarından yeni mezunları işe alım dönemlerini takip etmeleri de önemli.
ARAŞTIRMA YAPILMALI
“İnsan psikolojisi, bir yönüyle kendisine benzettiği bireylerle daha rahat etkileşim kurabiliyor. O halde iş görüşmesine gitmeden önce araştırmanızı iyi yapın. Kiminle iletişim içinde olduğunuzu bilin ve mesajınızı ona göre verin” diyen Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, iş görüşmesine gitmeden önce hazırlık yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Görüşmeye gidilecek şirket hakkında araştırma yapmanın gerekliliği, bütün uzmanların ve İK yöneticilerinin altını çizdiği bir başlık. Şirket ve pozisyon hakkında önceden bilgi sahibi olan adayların mülakat sırasında kendilerini daha rahat hissettikleri belirtiliyor. Avivasa Emeklilik ve Hayat İK Direktörü Burak Yüzgül, şirket hakkında araştırma yaparak gelen adayların, hem gelebilecek olası sorulara hazırlıklı olabileceğini hem görüşmeyi yapan kişiyle pozitif etkileşim yaratabileceklerini söylüyor.
ŞİRKETE UYUM SAĞLAMAK 
Kariyer.net’in genel müdürü Yusuf Azoz, başarılı bir kariyerin kendini sürekli geliştirmekten geçtiğine dikkat çekerek işvereni etkilemenin yöntemini “Şirket kültürüne uyumlu hareket edeceklerini ve farklı alanlarda çok işlevli olarak çalışabilecek yetkinliklere sahip olduklarını göstermek” olarak açıklıyor. Şirketlerin İK direktörlerinin ifadeleri de bu savı doğruluyor. Örneğin Soyak Holding İK ve Kalite Direktörü İrfan Bozok, yeni mezun adaylardan beklentilerini şu sözlerle ifade ediyor: “Şirkete ve kurum kültürüne kolay uyum sağlayabilme, sorgulama, farklı bakış açıları kazandırma ve inovatif yöntemler önerme.” Zorlu Holding’in insan kaynakları direktörü İbrahim İnceçam da yeni mezun işe alımlarında, bireysel değerleri şirketin değerleriyle uyumlu olan adayları tercih ettiklerini söylüyor.
POTANSİYELE BAKILIYOR 
Şirketler, yeni mezun gençlerde en çok “potansiyel” arıyor. Potansiyeli yüksek gençleri keşfederek onları geleceğin liderleri olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, “Telekomünikasyon alanında kariyer yapmak isteyen genç adayların, sektörün dinamizmine uygun şekilde kendini ifade edebilen, girişimci, hızlı, analitik düşünen, aksiyon alabilen ve gelişime açık bireyler olması gerektiğine inanıyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz