İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını anlattı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Ama geçmişte gazetecilikten gelen veya herhangi bir filolojide yüksek tahsil yapmış çok başarılı arkadaşlarımız da oldu. Bizim aslında ilk hedef kitlemizde ya da hedef üniversite branşımızdan olmayan ama bireysel yetkinliğiyle kendini kanıtlayan, eksik bilgisini rahatlıkla telafi eden vakalar da yaşıyoruz. Dolayısıyla ille de bu branş olacak diye tutturmuyoruz. Eğer üretime birisini arıyorsak ve oradaki hatları yönetecekse tabii ki makine mühendisi olmasını tercih ederiz.

Peki işe alımda belirli bir üniversite tercihiniz var mı?
Üniversite tercihimiz esasında yok. Geçmişte de hiçbir ilanımızda böyle bir tercih belirtmedik. Pek doğru da bulmuyoruz. Ama nitelikli insanlar aradığımızdan gayet tabii ki biz de nerelerde daha iyi eğitim yapılıyor, nerelerden daha nitelikli öğrenciler geliyor biliyoruz. O konuda da tecrübemiz var. İster istemez siz baştan herhangi bir tercih belirtmeseniz de belirli üniversitelerde bunların daha fazla toplandığını görmeniz mümkün. Örneğin yurtdışındaki üniversitelerden ya da Anadolu üniversitelerinden gelen yabancı dil, sosyal angajman ve organizasyonel yetkinlik açısından kendisini geliştirmiş bireyler de olabilir. Biz daha fazla bireyi ön planda tutmaya çalışıyoruz. Birey kendisini nasıl geliştirmiş, bizim bugünkü ve gelecekteki stratejik ihtiyacımıza uygun mu ona bakıyoruz.

İşe alım sonrasında özel bir eğitim programı uyguluyor musunuz?
3 modüllük bir oryantasyon programımız var. Personel gelişim yol haritası dediğimiz ayrı bir enstrümanımız da var. Ayrıca problem çözme, karar verme, etkili iletişim, etkili sunum becerileri, çatışma yönetimi, müzakere yeteneği, zaman yönetimi, stres yönetimi gibi oldukça geniş bir portföyde kişisel gelişim programlarımız bulunuyor. İç iletişimle de bunu zenginleştirmeye çalışıyoruz. Yöneticiler ve insan kaynaklarıyla kendilerini belirli aralarda buluşturup “atış serbest” diye nitelendirdiğimiz, rahatlıkla her soruyu yöneltebilecekleri ortamları kendilerine hazırlıyoruz. Mesleki gelişimleri için de gayet tabii ki eğitimler var. Bunların önemli bir bölümü de iç eğitmenler tarafından veriliyor

İşe yeni girenlere yönelik hedefleriniz ve programlarınız nelerdir?
Bu konudaki çalışmalarımız oryantasyondan başlıyor. Önemli olan onların kapasitelerini biran önce gerçekleştirebilmelerini ve katma değer yaratır hale gelebilmelerini sağlayabilmek. Bu durum onların da memnuniyetlerini ve aidiyetlerini yükseltir. Oryantasyon programı, diğer eğitimler, koçluk, mentorluk hepsinin hedefi bu.

Yeni başlayanlar için rehberlik konsepti diye şu an hazırlık halinde bir mentorluk programımız var. Personel gelişim programı, ilk yönetici gelişim programı ve küresel düzeyde uluslararası yönetim gelişimi programımız da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.