İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını anlattı.

1 KASIM, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Ayrıca Almanya ile birlikte geliştirdiğimiz özel yöntemlerle işe alım ve eğitim yaptığımız “kariyer” programımız var. Bu kapsamda istihdam edilenlerin 2 yıllık programları içerisinde 3 ay süren, minimum iki de yurtdışı projesi bulunuyor. Örneğin bu programa seçilen çalışan, Brezilya’da 3 ay, Almanya’da 3 ay bir projede çalışıyor; ondan sonra Türkiye’de tekrar kendi esas hedeflediği bölüme adapte oluyor. Tüm bu programların ortak amacı, insanların işini ve kendisini daha iyi yönetebilmelerini ve böylece yüksek bir yetkinlik ve motivasyonla şirkete daha etkin ve verimli bir katma değer sağlamalarını desteklemek.

Yeni mezunlara sunduğunuz kariyer fırsatları neler?
Bizim kendi intranetimizden de şu anda yurtdışındaki açık, başvurulabilecek pozisyonlar belli. Onları çalışanlarımız görebiliyor. Onun haricinde de zaten yurtdışı ile yaptığımız çok sayıda proje içerisinde yurtdışındaki yöneticileri veya diğer elemanları tanıma fırsatı buluyorlar. Bu iletişim de çoğu zaman onları yurtdışındaki başka görevlere motive edebiliyor. Böyle istekler olduğunda bir yol bulmaya çalışıyoruz. Onun haricinde yine merkezden bize ‘job posting” dediğimiz uluslararası görevlendirme ihtiyacı geldiğinde, bu ihtiyaçlara uygun olarak organizasyon içerisinde dağılım yapıyoruz. Ya da bazen çalışanları iyi tanıdığımız için yurtdışında onlara uygun bulduğumuz işleri teklif ediyoruz. Şu anda bizdeki expat sayısı 15 civarında ama yurtdışına gönderdiğimiz Türklerin sayısı daha fazla diyebiliriz.

Gençler Mercedes-Benz Türk’te yükselmek için ne yapmalı?
Burada işe alındıktan sonra azimli bir şekilde sürdürülebilir performans gösteren yükselir. Değerlere ve kültüre de uyumlu bir davranış sergilemeli ve biraz da sabırlı olmalı. “Şu kadar süre içerisinde ben terfi etmeliyim, yoksa başka arayışlara girerim” dememesi lazım.

"ELEMAN SEÇER GİBİ STAJYER SEÇİYORUZ"
İHTİYACIMIZ BELLİ

Minimum 3 yıllık planlama içerisinde bizim personel ihtiyaç planımız, nitelik ve nicelik açısından belli oluyor. Yani daha baştan hem sayıyı biliyor hem de ihtiyacımız olan kişilerin niteliklerini tanımlıyoruz. Hedefimiz de üretim programına, satıştaki büyümeye veya diğer servislerdeki ihtiyaca uyan elemanları uygun nitelikte ve uygun zamanda temin etmek oluyor. Bu ihtiyaç zaten belli olduğu için stajyer alım programımızı da baştan ona uygun düzenliyoruz. Daha çok istihdam etmek istediğimiz veya ihtiyacımız olan bölüm ve fonksiyonlara daha fazla stajyer temin ediyoruz. Yani eleman seçer gibi stajyer seçiyoruz, hem de aynı enstrümanlarla...
İŞE ALIM NASIL İŞLİYOR?
Stajyer adaylarımız en az 2 gün en uygun ortamlarda hem bizim yöneticilerimiz hem de dış bir danışman şirket tarafından iş ortamının simule edildiği vakalarla bir değerlendirmeden geçiyor. Aynı zamanda kendileri de orada tanıdıkları yöneticilerin ve süreçlerin bir değerlendirmesini yapabiliyor, alternatiflerin hangisinde gelişmek istediklerine göre bir eşleştirme süreci yaşanıyor. Bir yıl sonra üniversite biterken mülakatlar devreye giriyor. Bölümler zaten adayları tanıyor, adaylar da bölümleri... Yöneticileri ve çalışma ortamını da tanıyorlar ve biz bu temin sürecini başarıyla gerçekleştirmiş oluyoruz.

‘KÜRESEL MENTORLARI OLABİLİYOR"
PERFORMANS ÖNEMLİ

Performans yönetim sistemimiz içerisinde ilk olarak yönetici ve çalışan tarafından müşterek olarak belirlenen hedeflere ulaşım önemli. İkinci olarak kişisel yetkinlik ve davranışlar önem kazanıyor. Performans seviyesinin ölçülmesine paralel olarak aynı zamanda potansiyel değerlendirmelerimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.