İstihdamda 2017 planları hazır

2017 yılı için birçok şirket istihdam planlarını netleştirmiş durumda...

20.02.2017 14:36:230
Paylaş Tweet Paylaş
İstihdamda 2017 planları hazır
FARKLI ALTERNATİFLER
Akbank yeni mezunlar için başlangıç programlarına sahip. Banka bünyesinde Yönetici Adayı (MT ve ST) Programı ile Müfettiş Yardımcılığı Programı bulunuyor. Akbank İnsan Kaynakları ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, gençler için çok önemli fırsatlar içeren programları olduğunu söylüyor ve “Bunların yanı sıra, saha gişe ve çağrı merkezi pozisyonlarımızla da üniversiteden yeni mezun gençlere farklı kariyer alternatifleri sunuyoruz” diye konuşuyor. Yörsan da şirketin büyümesi ile doğru orantılı olarak destek departmanları olan finans, İK ve BT gibi farklı fonsiyonlarda alımlar gerçekleştirmeye hazırlanıyor. P&G Türkiye ve Kafkasya İK Direktörü Bilgehan Ergenekon Bilen, önümüzdeki dönemde satış, pazarlama, finans ve üretim başta olmak üzere hemen hemen bütün iş birimlerinde işe alım fırsatı olacağını öngörüyor. Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, istihdamının önemli çoğunluğunu mühendislik fakültelerinden mezun, başta makine olmak üzere otomotiv, elektrik elektronik gibi mühendislik mezunu genç mühendis profili üzerinden yaptıklarını ifade ediyor. “Mühendislerimiz üretimden Ar-Ge’ye, satın almadan kaliteye otomotiv sektörünün değer zinciri içindeki tüm alanlarda çalışma imkanı buluyor. Bununla birlikte ağırlıklı olarak ürün geliştirme birimine alım yaptığımızı söyleyebilirim” diyor. RenaultMais ise pazarlama, satış, satış sonrası, iletişim, müşteri hizmetleri, kalite ve eğitim birimlerimize, mali ve idari fonksiyonlarımız gereği, mali işler, bilgi sistemleri, satın alma ve idari birimlerine alım gerçekleştirmeyi düşünüyor. CMS’de de özellikle ürün geliştirme, ürün tasarımı, üretim, BT ve tedarik zinciri bölümleri için yeni alımların devam etmesi bekleniyor.

 KAZANDIRAN ÖZELLİKLER
 İşe alımda şirketlerin özellikle hangi adaylarla ilgilendikleri ve hangi adayların iş hayatında daha başarılı olacağına inandıkları konusu da önem taşıyor. Akbank İnsan Kaynakları ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, tüm işe alımlarında, öncelikli olarak adayların Akbank kültür ve değerlerine uygun özellikler taşımasının önemli olduğunu söylüyor. “Bunun yanı sıra, adayın pozisyonun gerektirdiği fonksiyonel yetkinliklere saolmasını önemsiyoruz. Farklı bakış açısı getirecek, deneyim ve bilgi birikimini aktaracak, bankamıza katma değer sağlayacak, potansiyeli yüksek adayları aramıza katmayı tercih ediyoruz” diyor. Hayat Kimya İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Şenay Gani, hayalleri olan, onları gerçekleştirmek için yaratıcı çözümler üreten, sürekli gelişimini sürdüren ve bununla beraber eğlenmekten ödün vermeyen, sosyal gençleri mutlu ve başarılı bir iş hayatının beklediğini düşünüyor. Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, hangi adayların başarı şansının yüksek olduğunu da şöyle açıklıyor: “Mega trendleri takip etmek, değişime ayak uydurabilmek, yaratıcı ve yenilikçi bir bakış açısı ile değişime liderlik edecek yeni fikirler yaratmak gençleri farklılaştırır. Bununla birlikte sonuç odaklı, başarma güdüsü yüksek ve iyi bir iletişimci olmak adayları iş hayatında her zaman bir adım öne taşır.” Eczacıbaşı Holding İK Direktörü Utku İlik, yeni mezunlara tavsiyesini şöyle ifade ediyor: “Tavsiyem gençlerin iş hayatını deneyimleme fırsatlarını sürekli araştırmaları olacak. ‘Hayal ettikleri iş/işveren’ ile ‘gerçek iş yaşamı’ arasındaki farkları anlamaları, özellikle işveren seçimi aşamasında onlar için kritik. Bu kapsamda farklı içerikteki staj programları, proje çalışmaları, mümkünse okurken ‘yarı zamanlı’ çalışmaları bence çok değerli...”

DÜŞÜŞ VAR MI?
Her ne kadar çok sayıda şirket gelecek yıl için 2016’ya benzer rakamlarda yeni istihdam sağlayacağını açıklasa da genel olarak istihdam piyasasında bir yavaşlama olacağı tahmin ediliyor. Peki şirketler bu konuya nasıl yaklaşıyor? Sanko Holding İK Direktörü Sayın Saltuk Ertop, Türkiye’nin jeopolitik durumundan kaynaklanan sebeplerin ekonomik performansı etkilediğini, bunun sonucunda da yeni yatırımlar ve büyüme rakamlarının arzu edilen seviyeden düşük kaldığını söylüyor. “Ayrıca, yatırımların emek yoğun olmaktan çıkıp, teknoloji ağırlıklı olması da ister istemez istihdamın eski hızında gerçekleşmemesinde etken oluyor” diyor. CMS Grubu İK Direktörü Armağan Akça, birçok şirketin temkinli davranarak büyümeye yönelik yeni işe alımların yerine boş pozisyonlarını doldurmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Şirketler içinde bulunduğumuz bu dönemi, süreçlerini iyileştirerek ve çalışan gelişimi üzerine odaklanarak geçirmek istiyor.” Koton İK ve Transformasyon Genel Müdür Yardımcısı Ayça Haznedaroğlu da genel olarak bu ortamda adayların iş değiştirmekteki temkinliliği ve şirketlerin de kârlılık ve maliyet yönetimindeki titizliğinin istihdamdaki düşüşe sebep olabileceğini ifade ediyor. Renault Mais İnsan Kaynakları Direktörü Cenap Binici, mevcut tabloyu şöyle yorumluyor: “İşletmeler, siyasi ve ekonomik istikrar, piyasa dinamikleri ve büyüme/ küçülme şeklindeki gelecek öngörülerine göre istihdam kararlarını verir. 2016 yılı dünya ekonomisi ve ülkemiz ekonomisi açısından büyüme hedeflerinin aşağı yönlü revize edildiği bir yıl. Sınırdaş ülkelerde yaşanan iç savaş koşulları, ülkemizde vuku bulan hain darbe girişimi, Rusya ile olan çok yönlü ilişkilerin askıya alınma süreçleri ülkemiz dış ticaretini, turizm sektörünü ve genel olarak ekonomik büyümeyi olumsuz etkiledi. İstihdamda tüm bu koşullar nedeniyle bir duraksama söz konusu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.