Kaç yılda geliyor?

Kariyer yolculuğuna başlamak üzere şirketlere, büyük holdinglere, bankalara başvuran yeni mezunlar kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kaç yılda geliyor?

SINAVDA BAŞARILI OLMAK ŞART
Pek çok şirkette ilk terfiyi hak edebilmek için bazı sınavlara girmek ve iyi sonuçlar elde etmek de gerekiyor. Şekerbank, Gold Teknoloji Marketleri ve Anadolu Emeklilik terfi öncesi sınav uygulayan şirketlerden... Şekerbank, yeni mezun alımlarını İngilizce şartı aranan uzman yardımcısı ve İngilizce şartı aranmayan yetkili yardımcısı olmak üzere iki farklı unvanda yapıyor. Şekerbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nejat Bilginer, terfi öncesi yapılan değerlendirmeleri ise şöyle anlatıyor: “Eğitimlerini ve yapılan sınavları başarıyla tamamlayanlara ‘Kariyer Okulu’ sertifikası gönderiliyor. Terfi için bekleme süresini tamamlayan, yetkinlik bazlı performans puanı ve şube satış kadrolarında görev yapanlar için hedef gerçekleştirme yüzdeleri gibi terfi kriterlerini sağlayanlar Değerlendirme Merkezi uygulamalarına dahil ediliyor.”

Gold Teknoloji Marketleri bünyesinde terfiler ortalama 1-2 yıl içinde gerçekleşiyor. Şirkette tüm çalışanlara ürün bilgisi eğitimleri veriliyor. Son dönemde uzaktan eğitim (e-learning) deneyimleri de sağladıklarının altını çizen Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir “Mağazalarımız bünyesinde terfi değerlendirmesine giren arkadaşlarımızı mağaza yönetimi eğitimlerine de dahil ediyoruz. Bu eğitimleri alanlar 15 günlük veya aylık sürelerle ürün bilgisi değerlendirme sınavlara tabi tutuluyor.” diyor.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erkan, yeni mezun çalışanların standart eğitimlerle birlikte uzmanlaşacakları alanlara özgü eğitimler verildiğinin altını çiziyor. Erkan, ilk terfinin her yıl yapılan performans değerlendirmelerin yanı sıra bir yeterlik sınavı sonucunda alındığını hatırlatıyor. “Her yıl kadrolarımızın yüzde 3-5’i arasında yeni mezun TSKB ekibine katılıyor” diyen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, TSKB’de işe başlayanlar MT Yetiştirme Programı’nda yaklaşık 300 saat eğitim alıyor, çalışacakları departmanlara geçtiklerinde ise bir koç eşliğinde işbaşı eğitimi sürecine dahil oluyor” diyor.

Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü, Avrasya ve Afrika Grubu İK Direktörü Tapaswee Chandele de şirketteki yönetici adaylarının bir yıl boyunca farklı görev ve bölümlerde deneyim kazandığını anlatıyor. Ayrıca yönetici adaylarının bulunduğu iş biriminden koçlar ve şirketin farklı iş birimlerinden mentorlarla çalışma imkanı bulduğunu söylüyor. Deva Holding İnsan Kaynakları ve Gelişim Direktörü Arzu Saraç uzman yardımcısı olarak işe başlayan yeni mezunların çalıştıkları departmana göre verilen eğitimlerin yanı sıra ihtiyaçlarına göre profesyonel koçluk desteği de verildiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz