Kapımız herkese açık

Yıldız Holdingin İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar ile sohbetimizin detayları şöyle...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kapımız herkese açık


Yıldız Holding’de yükselmek için gençlerin ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?
Bizde en önemli kriter performans. Yaptığı iş ne olursa olsun orada iyi performans gösteriyor olması lazım. Bunun sadece bir yıl değil, sürekli olması gerekiyor. İkincisi liderlik özelliklerine dikkat ediyoruz. Ne kadar büyüyebilir, potansiyelini ne kadar yukarıya çekebiliriz onlara bakıyoruz. Üçüncü olarak kendi işi neyse onda uzmanlaşmış olmasına dikkat ediyoruz. Örneğin insan kaynaklarında işe alım bölümüne birisini yerleştirdik, işe alımı tam öğrenmeden bir adım ileriye gitmesini istemiyoruz, bunu teşvik etmiyoruz. İki ay burada, üç ay orada zıplama yerine daha bilinçli bir plan dahilinde hareket ediyoruz. Dahası öğrenmeye ne kadar meraklı olduğuna bakıyoruz. Tabii, fırsatların da çıkması önemli bir koşul.

“BELLİ BİR KALIP ARAMIYORUZ”
İSE ALIM SATIŞTA

İşe alımlarda sirkülasyon yüksek olduğundan satış çok ön planda olur. Bir de biz perakendede oldukça aktifiz. Şok’u satın aldıktan sonra yaşanan yenileme faaliyeti kapsamında oraya dışarıdan epey bir insan alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Çünkü Şok, büyümeyi hedefleyen bir şirket. Gelecekte satış ve perakende mutlaka bizde önceliğini koruyacaktır. Ama gıda ve içecek sektörlerine de sürekli alım yapıp şirketi beslemeye, organizasyonumuzu geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz.
ÜNİVERSİTE TERCİHİMİZ YOK
Her üniversiteden ve her bölümden işe alım yapıyoruz. Bizim için yeni mezunun bizde çalışmaya çok istekli olması önemli. Hakikaten gönlü gıdada yahut hızlı tüketimde olan dinamik, sonuç odaklı insanlar istiyoruz. İlla şu kalıba girsin derdimiz yok. Çalışkan, kendisini sadece işle değil sosyal faaliyetlerle de göstermek isteyen, liderlik potansiyeli olan arkadaşlarımız bizde çalışabilir. Holdingin yapısı gereği farklı sektörlerde farklı yetenekler arandığı için biraz da o anlamda serbest bırakıyoruz. Bizim kapımız herkese açık.

“BİZDE FIRSAT ÇOK”
İÇERİDEN DIŞARIYA ATAMA BAŞLATTIK

Dokuz ülkede dokuz fabrika ve yurtdışmdaki ülkelerde satış ağı olunca gençlerin başka ülkelerde deneyim kazanması olanağı da doğuyor. Örneğin bizim “içeriden atama” sistemimiz var. Biz geçen yıl bu sistemi uluslararasına açtık. Yani Suudi Arabistan’da bir pozisyon boşalmışsa içeride onu duyuruyoruz, gitmek isteyen varsa gidebilir. Gençlerden mesela Dubai’ye giden arkadaşlarımız oldu. Potansiyel adaylar için bizde alternatif çok.
GENÇLİK PLATFORMU KURDUK
Bizde çalışan 28 yaş altı gençler için seslerini duyurabilecekleri bir gençlik platformu kurguladık. Birtakım atölyeler yaptık. Ayrıca onlarla gerçekleştirdiğimiz anket sonucu gençler tüm sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılmak istediklerini söyledi. Bu yıl orada aktif olarak çalışmak isteyen gençlerimize birtakım faaliyetler yaptıracağız. Örneğin 23 Nisan Çocuk Şenliği’miz kapsamında Anadolu’nun pek çok yerinde çocuklara film gösteriyoruz. Gençlerimiz orada gönüllü çalışacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz