Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?


Modus Kurucusu Itır Volkan da aynı şirkette satış, finans gibi farklı pozisyonlara göre uygulanan kişilik envanterlerinin farklılaşmadığını belirtiyor. Itır, ‘Yöneticilik ve liderlik potansiyelini ölçmek için farklı testlerden yararlanılıyor” diyor. Türkiye’de en fazla uygulanan kişilik envanterlerinin başında ise 16 PF Thomas, OPQ, Predictive Index, PA-Metrics, Neo PI-R, Myers Briggs, PAPI geliyor. Hogan kişilik envanteri kullanan şirket sayısı da oldukça fazla.

Vodafone, Yıldız Holding, Eczacıbaşı Holding, Bosch, TEB, Şişecam, Anadolu Sigorta, Sanofi, Abdi İbrahim ve Novartis Hogan kişilik envanterini kullanıyor. Kariyer.net’te ise adaylar özgeçmişlerinin yanı sıra D.I.S.C kişilik envanterini doldurarak iş araması yapıyor. Kariyer.net, bugüne kadar envanterin 3,5 milyon kişi üzerinde uygulanan en yaygın envanter olduğunu belirtiyor.

Novida Genel Müdürü Işık Deliorman Aydın, PA-Metrics’in Türk versiyonunu tercih ettiklerini söylüyor. Aydın, “PA-Metrics, 360 derece yetkinlik değerlendirmesi yapabiliyor” diyor. BAT’de ise tek tip kişilik envanteri kullanılmıyor. Neo PI-R (Neo Personality Inventory Revised), 16PF ve OPQ (Occupational Personality Questionnaire- Mesleki Kişilik Anketi) olmak üzere 3 farklı kişilik envanteri uygulanıyor. BAT İK Müdürü Birsen Çevik, “Özellikle yönetici pozisyonlarıyla yönetici geliştirme programı için yaptığımız işe alım süreçlerinde kişilik envanteri kullanıyoruz” diye konuşuyor.

NASIL YANITLAMALI?
Kişilik envanterleri, dışa dönüklük, duygusal dayanıklılık, gerçekçilik, bağımsızlık ve sorumluluk gibi 5 temel faktörde adayın eğilimleri hakkında fikir edinmeyi sağlıyor. Modus’un kurucusu Itır Volkan, “Her 5 ana faktörün kendi içinde alt göstergeleri var. Burada edinilen puanlar ile adayın ana faktördeki eğilimi belli olur” diyor.

Kişilik envanteri düzenleyen şirketlerin adaylarda en çok aradığı özelliklerin başında ise analitik ve kavramsal düşünme, yaratıcılık, katma değer sağlama, takım çalışmasına uygunluk, sonuç odaklılık, problem çözme ve etkili iletişim kurabilme gibi yetkinlikler bulunuyor. Bu özelliklerin yanı sıra istekli, esnek ve girişimci adaylar öne çıkıyor. BAT İK Müdürü Birsen Çevik, bu özelliklerin yanı sıra kişilik envanterlerinde adayın liderlik yetkinliklerine baktıklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz