Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?


Peki kişilik envanterlerini nasıl yanıtlamak gerekiyor? Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, adaylara envanteri yanıtlarken oldukları gibi davranmalarını öneriyor. Tütüncü, “Aday, kişilik envanterini cevaplarken ilk aklına gelen şıkkı tercih etmeli. Çünkü bu testlerin doğru ya da yanlış cevabı yok ve sonuçta olumlu ya da olumsuz bir sonuca varılmayacak” diyor ve ekliyor: “Adaylar kendilerini olduğundan daha sosyal ya da daha girişken göstermeye çalışmasın. Çünkü bazı pozisyonlarda sosyal ve girişken olmak önemli iken bazı pozisyonlarda ise daha sakin, yalnız çalışmayı seven kişiler tercih ediliyor. Bu nedenle kişilerin kendilerine en yakın buldukları seçenekleri seçmeleri önemli.”

Oxygen Consultancy Genel Müdürü Tolga Bilgin de envanterin içinde “nasıl görünmeliyim kaygısını” ölçen boş soruların yer aldığını hatırlatıyor: “Envanterin içinde kişiyi çapraz sorgulamak için yanıltıcı sorular bulunuyor. Bu soruları anlamak ve ayırt etmek mümkün değil. Belirli bir skala üzerindeyse adayın testi manipüle etmeye çalıştığı görülebilir. Sanırım kimse bu duruma düşmek istemez. Adaylara tavsiyem çok basit: Başkası olma, kendin ol.”

ARANAN PROFİLLER
Adayın çalışacağı pozisyona göre aranan şirketlerin aradığı kişilik profilleri de farklılaşıyor. Bilgin, satış fonksiyonları için envanterlerde aranan ana yetkinliklerin dışa dönüklük, yüksek enerji ve proaktiflik olduğunu söylüyor. Muhasebe ve finansta çalışacak kişilerde ise envanterlerde detaylara hakim olma, planlama, detaycı ve analiz kabiliyeti gibi yetkinlikler kontrol ediliyor.

Pazarlama fonksiyonunda çalışacak adayın ise yenilikçi düşünme, büyük resmi görme ve soyut düşünebilme özelleri değerlendiriliyor. Bilgin, insan kaynaklarında görev yapacak yönetici ve uzmanlar için mutlaka iletişim becerisi, takım becerisi, takım oyuncusu olabilme ve proje yönetimi gibi eşleştirmelere dikkat edildiğini söylüyor.

Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü de her pozisyonun kendine has özellikleri olduğuna dikkat çekiyor. “Şirketteki her pozisyonun gerektirdiği kişilik özellikleri farklılık gösterecektir” diyen Tütüncü, satış pozisyonunda çalışacak bir adaydan beklenen özelliklerin başında başarı odaklılık, kendine güven, iletişim becerisi, ikna yeteneği, müşteri odaklılık, ilişki kurabilmeve iyimserlik geldiğini söylüyor. Tütüncü’ye göre finans pozisyonunda çalışacak bir kişinin ise detaycı ve dikkatli olması bekleniyor. Bilişim sektöründe çalışacak adaylarda da tek başına çalışmaktan hoşlanması, bir problem üzerinde saatlerce düşünebilmesi, uzun saatler çalışabilmesi ve teknolojiyi yakından takip etmesi gibi özellikler aranıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz