Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?


YENİ TRENDLER
Uzmanlara göre kişilik envanterleri adaylarla ilgili çok önemli bilgiler verse de kişiyi tam olarak tanıta-mutlaka mülakatlarla, farklı araçlarla desteklenmesi gerekiyor. Kişilik envanterleri konusunda çok sayıda yeni trend bulunuyor. Bu trendlerden en önemlisi de şirket içindeki girişimci kişileri tanımaya yönelik yapılan kişilik envanterlerinin sayısının artması.

Baltaş-Eksen’den danışman psikolog Seher Önelge, “2000’lerden bu yana kurum içi girişimciler olarak tanımlanan kişileri tanımak ve seçmek konusundaki eğilim hızla arttı” diyor. Önelge, şirketlerden gelen bu taleplerin yeni envanterlerin oluşmasına yol açtığını söylüyor. Önelge, “Girişim Becerileri ve Eğilimleri Ölçeği üzerinde akademik çalışmalar yapılan ve Türkiye normları için çalışılan bir ölçek” diye konuşuyor.

Kişilik envanterleri konusundaki yeni trendlerden biri de kişiyi motive eden faktörleri ortaya çıkarmak. Şirketler, bu sayede çalışanları motive eden unsurları bulup performansı yükseltmeyi hedefliyor.
ABD ve Avrupa’da da üniversiteler yeni envanterler ve ölçüm teknikleri geliştirme konusunda oldukça yoğun çalışıyor ve birçok araştırma geliştiriyor. Testler devamlı revize ediliyor ve farklı faktörlerle zenginleştiriliyor. Hugent Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü, “Dünyada kişilik envanterleri konusunda Neo PI-R hala kullanılıyor. Bunun yanında FFMRF (The Five-Factor Model Rating Form - Beş Faktörlü Model Rating Formu) ve BFI (The Big Five Inventory- En Büyük 5 Envanter) da sıklıkla kullanılan envanterler arasında” diyor.

Novida Genel Müdürü Işık Deliorman Aydın ise Amerika ve Avrupa’da kişilik envanterleri konusunda MBTI (Myers-Briggs Type Indicator- Myers-Brigs Tip İndikatörü), Situational Leadership Model, LPI (Leadership Practices Inventory) gibi farklı modeller kullanıldığını söylüyor. Microsoft da yoğun olarak MBTI’ı kullanıyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü ise son zamanlarda bazı büyük firmaların nöro araştırmalar yaparak kişilerin bilinçaltı özelliklerini incelediğini söylüyor. Tütüncü, “Özellikle üst düzey yönetici alımlarında bu yöntemi uygulayan firmalar var. Araştırmacılar, bilinçaltı araştırmasından çıkan sonuçların zaman zaman kişilik envanterleri ile uyumsuzluk gösterdiğini dile getiriyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz