Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?

Üniversite yıllarında okul içinde de eşsiz deneyimler elde etmek mümkün…Gençler, üniversite içinde kurulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetleriyle iş hayatının çalışma sistemini tecrübe edebiliyor. Düzenledikleri etkinlik ve organizasyonlarda ise iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışıp networklerini genişletiyor. Bu bağlantılarla öğrencilere staj ve iş kapıları açılıyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin işletme ve ekonomi alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri, projelerini, hedeflerini ve düzenledikleri konferans, eğitim, festival gibi önemli etkinlikleri Genç Capital’e anlattı.

24.07.2015 12:03:400
Paylaş Tweet Paylaş
Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?

 “KULÜPLER KÜÇÜK ŞİRKETLERDİR” Hacettepe Üniversitesi İşletme Topluluğu’nun hedefi, Türkiye çapında etkinlikler düzenlemek ve kendilerini bir önceki yıla göre bir adım daha ileri götürmek. Kulübün düzenli olarak yaptığı etkinlikler arasında “Business Trip”, her yıl bahar döneminde düzenlenen “Kariyer Karnavalı” ve “Genç Zirve” yer alıyor. Kulübün başkanı Bahadır Can Çimen, “Kulüpler yönetim ve yürütme açısından küçük birer şirket gibi. Reklam, finans ve insan kaynakları gibi birçok dalı topluluk içinde de yürütmek zorundasınız. Üniversite hayatınızda bunların direkt içinde yer almak, ileride iş hayatına atıldığınızda sizi daha hazır ve tecrübeli kılıyor. En azından hangi departmanın ne yapması gerektiğini öğreniyor ve bu alanlardan en az birinde kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz” diyor.
İDDİALI ETKİNLİKLER Bilgi Üniversitesi’nin öğrenci kulüplerinden Bilgili Girişimciler’in kurucusu ve başkanı Burak Çimen, kulüp etkinliklerini şöyle anlatıyor: “En önemli etkinlerimizden biri Facebook’un COO su Sheryl Sandberg ile kadınların iş dünyasındaki rolü ve girişimcilik alanında üstlendikleri roller üzerine düzenlediğimiz paneldi. Ayrıca 6 farklı sektörden 6 farklı şirketin üst düzey yöneticilerini tek bir etkinlikte topladığımız BIG Five etkinliği, WeTransfer'in kurucusu Nalden ile gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik Workshop'ı , Türkiye'nin ilk sosyal medyası olan Scorp'a sağladığımız destek ve Volt uygulamasına verdiğimiz destek de belli başlı faaliyetlerimizden.”
“TAKIM OLMAYI ÖĞRENİYORUZ” Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü, ekosistem içerisine daha fazla bireyin bulunması ve girişimcilik kültürünün yaygınlaşması amacıyla hareket ediyor. Kulübün en önemli etkinlikleri arasında, şimdiye kadar Eskişehir’de üç kez düzenledikleri Fikir Üretme Kampları yer alıyor. Bir diğer projeleri olan Girişimcilik Sinema Günleri’nde, yıl boyu her hafta girişimcilik ve iş dünyasıyla ilgili bir filmi gösterime koyuyorlar. Bunların dışında kulüp, her yıl Girişimcilik & İnovasyon zirvesi düzenleniyor. Kulübün eski başkanı ve danışma kurulu üyesi Melike Berat Akpınar, “Sürdürülebilirliğimizi sağlamak adına yerel ve ulusal paydaşlarımızla işbirliği protokolleri yapıyoruz. Bizler bir takımın oyuncularız” diyor. 
“İŞ İNSANLARIYLA BAĞ KURUYORUZ” Akdeniz Üniversitesi’nin Girişimcilik ve Kariyer Kulübü’nün, geçtiğimiz yıl başlattığı Sanat ve Kariyer Zirvesi, yazılı ve görsel basında büyük ilgiyle karşılandı. Kulübün dönemsel başkanı Metehan Erol, kulüp faaliyetlerinin kariyerlerini nasıl etkilediğini şöyle anlatıyor: “Mezun olduktan sonra giremeyeceğimiz kapılar bizlere açılıyor ve tanışamayacağımız iş insanlarıyla aynı platformları paylaşıyoruz. Bu insanlarla öğrenciyken kurduğumuz bağ, mezuniyet sonrası iş hayatımıza inanılmaz katkı sağlıyor. Girişimcilik hedefimiz varsa bize bu konuda deneyimleriyle yol gösterecek en doğru kişilerle bir şeyler paylaşma imkanımız oluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz