Özyeğin'in örnek gençleri

BirFİKRİNmiVAR adlı 1 milyon TL ödüllü yarışmada, tam da Özyeğin’in yetiştirmek istediği gibi, onun yolundan giden girişimciler ortaya çıktı.

1 EYLÜL, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Özyeğin'in örnek gençleri

Erdoğan, okullarda derslerin daha çekici hale getirilmesi için interneti sınıfların içine sokacak özel bir yazılım geliştirdi. Şirketinin kuruluşu gerçekleşmediği için projenin detaylarını paylaşmayan Erdoğan,  “Her mühendis gibi bir gün kendi işimi kurmayı istiyordum. O sıralar aklımdaki iş fikirlerinden bana en mantıklı geleniyle yarışmaya katılmaya karar verdim” diye anlatıyor.
İL­HAM KAY­NA­ĞI AR­KA­DA­ŞI
Yarışmanın ikincisi Çağrı Yüzbaşıoğlu da Erdoğan gibi mühendis kökenli. Elektronik mühendisi olan Yüzbaşıoğlu, İTÜ’de bilgisayar mühendisliği bölümünde doktora yapıyor. Yüzbaşıoğlu, bugüne kadar çok sayıda şirkette çalıştığını, kazandığı tecrübelerini kendi işine aktarmak istediği için girişimci olmayı seçtiğini söylüyor.
Yüzbaşıoğlu’nun projesinin temelinde, “vücut kırıklarında, kırılan parçaların birbirine sabitlenmesi” için kullanılan Kirschner telinin, vücuda otomatik olarak yerleştirilmesi fikri yatıyor. Bu amaçla tasarlanan sistem mikrometre düzeyinde hatalarla işlemi gerçekleştirebiliyor. Sistemin, öncelikle Türkiye’de bu operasyonu gerçekleştirebilen 400 kadar klinikte kullanılması hedefleniyor. Yurtdışı pazarı ise araştırılıyor.   
İş fikrinin ilham kaynağının plastik cerrahı arkadaşı Dr. Erkan Orhan olduğunu söyleyen Yüzbaşıoğlu, şöyle konuşuyor:
 “İş fikrim, plastik cerrahı olan bir arkadaşımın sıklıkla yaptığı bir operasyonda yaşadığı zorlukları anlatmasıyla doğdu. Sonrasında uzun bir süre birlikte çalışarak elektromekanik bir sistem tasarımı yaptık ve projenin gerçekleşebilir olduğunu gördük. Bu noktadan sonra da projeyi hayata geçirmek üzere iş planlarını hazırladık.”
SAĞLIK SİS­TE­MİNE ÖNE­Rİ
Yarışmanın üçüncüsü Emre Doğukaya ise ODTÜ elektrik elektronik mühendisi. Halen yazılım geliştirme ve sistem mühendisi olarak özel bir şirkette çalışıyor.
Kendi işini kurmayı yıllardan beri istediğini ve hayalini kurduğunu söyleyen Doğukaya, “İş fikri, Türkiye’yi yılda milyarlarca lira zarara uğratan verimsiz ve yanlış harcamaları anlatan bir makale okumamla ortaya çıktı” diyor.
Doğukaya’nın iş fikri, mevcut sosyal güvenlik sistemlerinde sağlık sistemi harcamalarında görülen yanlışlıkların, inovatif yöntemlerle belirlenmesini ve denetlenmesini amaçlıyor.
Akıllı algoritmalar üzerine kurulan sistem, mevcut yanlışlıkları bulup sağlık harcamalarındaki zararları en aza indiriyor.
HE­DE­Fİ MAR­KA YA­RAT­MAK
Jüri özel ödülü alan Mihrican Damba ise dereceye giren diğer 3 girişimciden farklı olarak moda tasarımcısı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Giyim Bölümü mezunu. 5 yıldır Londra’da yaşıyor.  Londra’ya yerleştikten sonra University of the Arts, Central Saint Martins’te Fashion Surgery okuyan Damba University of the Arts, London College of Fashion’da Fashion Design and Technology üstüne master yaptı. Master tez projesi 2 yıl önce Londra Kraliyet Akademisi’nde 3 ayrı defile ile sunuldu.
Amacının, dünya çapında moda markası yaratmak olduğunu söyleyen Damba, “Damba” markasıyla kırmızı halı organizasyonları için haute couture tasarımlar hazırlıyor. Damba, bu amacını gerçekleştirmek için yurtdışına gittiğini ve Londra’ya yerleştiğini belirtiyor. Damba, “Kendi işimi Londra’da kurmak benim çok önceden planladığım bir ara hedefti. Doğru zamanlama olduğunu düşündüğüm dönemde kendi işimi kurdum” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.