Perakende okuluyuz

Migros Ticaret İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz Nomak ile sektördeki ve Migros’taki fırsatları konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Perakende okuluyuz

Mezun olan ve perakende alanında kariyer yapmak isteyen adaylarımızı, yönetici unvanıyla mağazalarımızda görevlendiriyoruz. Genel merkezimizde ise pazarlama, tedarik zinciri, BT, finans, insan kaynakları gibi çok farklı birimlerimiz için yeni mezun arayışlarımız oluyor.

Migros, Türkiye’nin en büyük organize perakende şirketlerinden biri. Nasıl bir İK stratejisi izliyorsunuz? İK politikasının satır başları neler?

Migros Grubu’nun en önemli stratejik hedeflerinden biri, donanımlı, müşteri ve süreç odaklı, yenilikçi, dinamik ve fark yaratan insan kaynağını şirket içinde geliştirmek. Bu hedef doğrultusunda, İK politikamız “rekabet avantajı yaratacak çalışanlar yaratmak” temeli üzerine kurulu. Sürekli eğitimle mesleki ve kişisel gelişime verilen önem, Migros’un rekabetçi ortamda her zaman bir adım önde olmasını sağlıyor. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini İK stratejimizin odağına yerleştiriyoruz.

İşe alımda nasıl bir stratejiniz var? Nasıl bir politika izliyorsunuz?
Migros’ta işe alma ve yerleştirmenin temel amacı, şirket kültürüne ve ortak değerlerine uygun, pozisyonların gereksinimlerini en ileri seviyede karşılayacak, kurumu geleceğe taşıyacak çalışanları cezbetmek, seçmek ve en uygun pozisyona yerleştirmek. İşe alım süreçlerimiz mavi ve beyaz yaka olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kadro ihtiyacımız için süreçlerimizde hem şirket içi kaynaklarımızı hem dış kaynakları kullanıyoruz. Adaylarımızı değerlendirirken objektif olabilmek ve daha etkin karar vermek adına yetkinlik bazlı mülakat dışında sınav uygulamaları, kişilik envanterleri, grup ve analiz egzersizleri gibi çok farklı araçlar kullanıyoruz.

Toplamda kaç çalışanınız var? Çalışanlarınızın ortalama yaşı nedir?
18 bin 500 kişilik bir aileyiz. Çoğunluğunu Y jenerasyonunun oluşturduğu, yaş ortalaması 29 olan oldukça genç ve dinamik bir şirketiz. Çalışan sayımızın yoğunluğu mağaza kadrolarımızdan oluşuyor.

Her yıl ortalama ne kadar alım yapıyorsunuz? Bunun ne kadarı yeni mezunlardan oluşuyor?
Her yıl ortalama sezonluk personellerimizle birlikte 7 bin-8 bin arası bir işe alım sayımız oluyor. 2012 yılında mağaza mavi yaka için sezonluk çalışanlarımızla birlikte 7 bin kişilik, mağaza beyaz yaka için ise 185 kişilik bir işe alım operasyonumuz oldu. Merkez pozisyonlarında da 94 kişiyi ailemize kattık. 2013 Eylül ayına kadar yaptığımız alımlar 7 bin 362 kişiye ulaştı. Migros yöneticilerini içeriden yetiştiren bir şirket olduğu için mağaza yöneticilerimizin ve merkez alımlarımızın çok büyük çoğunluğunun yeni mezunlardan oluştuğu söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz