Popüler yüksek lisanslar

Şirketler, aynı nitelikteki adaylar arasında tercihini, yüksek lisanslılardan yana kullanıyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Popüler yüksek lisanslar

İş hayatında güçlü bir kariyer için sadece üniversite mezunu olmak artık yeterli değil. Rakiplerden sıyrılmanın önemli bir yolu da yüksek lisans eğitimi almaktan geçiyor. Zaten önde gelen şirketlerin birçoğu, yeni işe alımlarda üniversite eğitiminin üzerine etkin ve kaliteli bir yüksek lisans programı almış adayları tercih ediyor. Bu eğitimlerin içeriği gibi hangi okuldan alındığı da aslında bir prestij konusu. Çünkü belli alanlarda kalitesi tescillenmiş okullar adayı bir adım önem çıkarıyor. Yüksek lisans eğitimleri şirket çalışanları arasında da fark yaratıyor. Benzer nitelikteki çalışanlar arasında yüksek lisanslılar öne çıkıyor. Terfi ve zam dönemlerinde de yüksek lisans derecesi olumlu etki yapıyor. Pek çok şirket ücretlendirmede de yüksek lisansı dikkate alıyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLENLER
Üniversitelerin yüksek lisans programlarına baktığımızda en çok başvuru alan programların işletme yüksek lisansı (MBA) ile yöneticiler için işletme yüksek lisansı (Executive MBA) olduğu görülüyor. İşletme yüksek lisanslarında hem İngilizce hem Türkçe eğitim almak mümkün. Yönetici olma şartının arandığı "executive MBA" programları, iş hayatında belli bir deneyim kazanmış kişilerin ilk tercihi. Özellikle İngilizce olan executive MBA programları daha çok ilgi görüyor. Koç, Sabancı, Bilkent, Bahçeşehir, Bilgi, Özyeğin, Kültür gibi üniversiteler ise iş insanlarının en fazla dirsek çürüttüğü özel okullar arasında. Ama iş eğitime gelince adres sadece özel okullar değil. Özel okulların düzeyinde son derece kaliteli yüksek lisans programları bulunan devlet okulları da var. Boğaziçi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ilk akla gelenler. Devlet üniversitelerindeki MBA ve yönetici MBA programlarını, ikinci öğretim olarak paralı şekilde almak mümkün.
İşletme ve yöneticiler için işletme yüksek lisans programlarının ardından gelen diğer bir popüler program ise e-MBA. Yani internet üzerinden (online) işletme yüksek lisansı. Bu program, özellikle yoğun iş temposu nedeniyle zaman ve mekan sınırlaması olmadan eğitim almak isteyenlerin ilk tercihi. e-MBA programına hem özel hem devlet üniversitelerinde rastlıyoruz. Bunların dışında en çok talep gören yüksek lisans programları arasında finans, elektrik-elektronik mühendisliği, çevre mühendisliği, gıda mühendisliği, enformasyon teknolojileri, yönetim bilişim sistemleri, iktisat, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, hukuk, insan kaynakları yönetimi, iletişim yer alıyor.

En popüler yüksek lisans programlarını görmek için görsele tıklayın


ARANAN KOŞULLAR
Üniversiteler yüksek lisans programları için her yıl iki kez başvuru kabul ediyor. Bunlar güz ve bahar dönemleri. Yüksek lisans programlarına başvurmak için ilk şart, 4 yıllık bir lisans eğitiminden mezun olmak. istenen minimum ALES puanı ise 55. Tercih edilen bölüme göre puan türü değişiyor. İşletme, yöneticiler için işletme, finans, pazarlama, uluslararası ilişkiler ve hukuk bölümlerinde eşit ağırlık puanının en az 55 olması gerekiyor. Reklamcılık, halkla ilişkiler, sosyoloji, felsefe gibi programlarda ise sözel puanın en az 55 olması lazım. Eğer tercih edilen program mühendislik gibi fen bilimlerindeyse sayısal puana bakılıyor. Ama bazı okullarda ALES belgesine sahip olmamak yüksek lisansı engellemiyor. Örneğin Beykent Üniversitesi'nde ALES belgesi olmayan adaylar, "özel öğrenci" olarak kayıt yaptırarak eğitimlerine başlayabiliyor. Yüksek lisans adaylarının yerine getirmesi gereken başka koşullar da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz