Sanal alemde kariyer

Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, Markafoni ve diğerleri...

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sanal alemde kariyer

Sektördeki kalifiye eleman sıkıntısından dolayı farklı sektörlerde deneyim kazanmış adayları işe aldıklarını belirten Buldum-buldum.com'un kurucusu Güçlü Gökozan da müşteri ilişkileri temsilcilerini daha önce CRM, call center ya da müşteri ilişkileri departmanında çalışmış kişilerden seçtiklerine dikkat çekiyor. Bilyoner.com'da da buna benzer bir uygulama bulunuyor. İşe alımlarda deneyimli kişileri tercih ettiklerini söyleyen şirketin İK müdürü Emral Çelik, "Teknik operasyon bölümü için bilgisayar mühendisi, pazarlama-finans bölümü için işletme ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun, sektör deneyimi olan kişileri tercih ediyoruz" diyor.

YENİ MESLEKLER DOĞUYOR

İnternet kullanımının artması ile beraber internet servislerinin sayısı artarken bu artış yeni meslekler ve iş fırsatları da doğuruyor. İnternet sitelerinin yeni yatırımları şirket içinde yeni pozisyonların açılmasını sağladığı gibi sektör dışındaki şirketlerin online reklam ve satış alanlarını geliştirmek istemeleri de yeni mesleklerin doğmasına yol açıyor. Son dönemde pazarlamacıların yerini web pazarlama uzmanlarının, yazılım uzmanlarının yerini web yazılımcılarının aldığını söyleyen Bilyoner.com İK Müdürü Emral Çelik, bu sektörde kariyer yapmak isteyenlere e-ticaret sitelerindeki staj ve part-time çalışma olanaklarına bakmalarını öneriyor. Avansas.com Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gümüş ise önümüzdeki dönemde internette özellikle BT çalışanlarına yönelik iş fırsatları ile dijital pazarlamanın gelişeceğine inandığını söylüyor. Sektördeki büyüme ile birlikte çalışan sayısını artırmayı planlayanlar arasında Zizigo da var. Bu yıl kurulan online ayakkabı satışı yapan Zizigo'nun genel müdürü Onur Levent de BT, müşteri hizmetleri, online pazarlama ve satın alma departmanları başta olmak üzere pek çok departmanda alım yapacaklarını söylüyor. Levent, sektörde başarılı olmak için "Meraklı olmak, hızlı öğrenmek, yeniliklere açık olmak da gerekiyor. Ayrıca birçok şeyi aynı anda yapabilmek de önemli"
diyor.

KIVILCIM KIRAN YEMEKSEPETİ.COM İK MÜDÜRÜ
"işe alımda çok titiziz"

EN AZ 2 MÜLAKAT
İşe alım konusunda çok titiziz. Kişinin iş için gerekli bilgi ve becerisi tabii ki önemli. Ancak kişiliği, kişisel değerleri, vizyonu, hayattaki duruşu dahi bizi ilgilendiriyor. Markamızı bizimle beraber taşıyacak kişiyi tanımak için en önemli aracımız mülakat yapmak. Maksimum 2-3 haftaya yayılmış, 2-4 mülakat yapıyoruz. İşe uygun teknik bilgi ölçme araçları bölümlere ve pozisyonlara göre farklılık gösteriyor. BT pozisyonları adayları için tamamen teknik bilgi ve uygulama kapasitesini ölçen 2 aşamalı testler yapıyoruz.
DENEME SURESİ
Pazarlama pozisyonları adaylarından yemeksepeti.com için swot analizi, sunum, pazarlama sunumu ve benzeri dokümanları hazırlamalarını istiyoruz. Satış departmanı adaylarına ise yemeksepeti.com'un iş modeli üzerine sorular soruyoruz. Bu ilk aşama olumlu ise bizimle test sürüşüne çıkıyorlar. 1 hafta boyunca bizimle beraber şirket çalışanı gibi işe geliyor, satış temsilcilerimizle müşteri ziyareti yapıyor, hatta son gün müşteri ziyaretlerinde aktif kişi olup haftalık satış toplantısına katılıyorlar. İşe alım kararı adayın bu 5 günlük performansından sonra veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.