Uluslararası liderler yetiştirmek istiyoruz

Deloitte, danışmanlık ve denetim konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden. İK Direktörü Ebru Pilav, Genç Capital’in sorularını yanıtladı.

28.04.2014 22:42:450
Paylaş Tweet Paylaş
Uluslararası liderler yetiştirmek istiyoruz

Deloitte ’un İK stratejisinden bahseder misiniz?
Türkiye, Deloitte’un faaliyet gösterdiği 150 ülkeden biri... De-loitte’ta İK tanımı, biraz değişiktir. Daha çok “yetenek/yetenek stratejisi” olarak adlandırılır. Dolayısıyla bu tanımı, ufak ufak Türkiye’ye de almaya çalışıyoruz. Muhtemelen de biz de gelecek yıl artık “yetenek” kullanıyor olacağız.

İK birimine neden “yetenek ” diyorlar?
Deloitte tüm insanların, tüm çalışan arkadaşlarımızın bir yetenek olduğunu düşünüyor. Herkesin kendine özgü güçlü yanları olduğunu göz önünde bulundurarak, bireylerin en özel, en noktalarını bulup potansiyellerini ortaya çıkarmayı ve kazan kazan ilişkisi sağlamayı hedefliyor.

Hem kuruma hem kişiye katma değer yaratarak çalışmak istiyor. Deloitte’un iş yapış şekli olarak insandan başka bir varlığı yok. Bir ürün satmıyoruz, üretim işinde değiliz, biz sadece bilgi satıyoruz. O yüzden aslında bütün stratejilerini yetenekten başlayarak kurguluyor.

Bu bakış açısını biraz daha özetler misiniz ?
6 ana başlığımız var: Bunlardan birincisi, liderlik. Liderlik konusunda çok daha düzenli, çok daha yenilikçi bakış açısıyla liderlik tanımını veriyor. Bu tanımından hareketle şampiyon liderler yaratmak adına Deloitte yepyeni bir strateji kurguluyor.

Bu stratejiyi de Deloitte Üniversitesi veya kendi içinde kurduğu farklı akademilerle destekleyen bir eko sistem de yarattı. “Ben, liderliğe inanıyorum ve bu benim önceliğim” deyip de orada bırakmadı, bunu destekleyen sistemler kurdu. 

Dolayısıyla tüm Deloitte liderleri, Deloitte’a giren her kişi liderlik basamaklarını çıkarken buradan da destek alacak. Bu çok özel bir fırsat ve aslında yenilikçi bir bakış açısı.İkincisi, öğrenme ve geliştirme. Burada da aslında hem içeriden hem dışarıdan akademilerimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz