Unilever'in 4 önemli koşulu

"Unilever Türkiye olarak kendine özgüveni olan, risk alabilen, hayalkri olan, zorluklar karşısında yılmayacak ekip arkadaşları arıyoruz"

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unilever'in 4 önemli koşulu


BizzTrip 'e katılan öğrencilerin işe alım ya da staja seçilmede avantajları oluyor mu?

BizzTrip ile iş dünyasına atılacak gençlerin gerçek bir profesyonel deneyim yaşamasını sağlıyoruz. Bu organizasyon sayesinde biz de onları derinlemesine tanıma şansı elde etmiş oluyoruz. Karşılıklı etkileşimin söz konusu olduğu bu süreci başarıyla tamamlayan ve Unilever'i, çalışma sistemimizi deneyimlemiş olan bu gençlerin işe alımda bu deneyimi edinmemiş gençlere oranla elbette artıları oluyor.

Örneğin geçmiş BizzTrip'lerden Unilever bünyesine katılan öğrenciler oldu mu? Kaç kişi katıldı?
Gerek BizzTrip gerekse diğer aktivitelerimiz sırasında tanıştığımız, hemen hemen tüm departmanlarda aramıza MT olarak katılan ve kariyer yolculuklarına devam eden birçok kişi mevcut. Her yıl aramıza kattığımız yeni mezun statüsündeki MT arkadaşlarımızın yaklaşık yüzde 40'ıyla yıl boyunca üniversitelerde düzenlediğimiz organizasyonlarımız, vaka çalışmalarımız, Ideatrophy ve BizzTrip gibi özel aktivitelerimiz sırasında tanışıyoruz.

İşe alım yaparken hangi okulları ve bu okullarda hangi bölümleri tercih ediyorsunuz?
İşe alım süreçlerimizde, işin gerektirdiği teknik ve genel becerilerden çok, piyasalardaki rekabetçi baskı ve stratejik başarıya verdiğimiz önem doğrultusunda karar veriyoruz. İş ve hedeflerimize paralel çalışabilecek, dış dünyaya ve değişime açık, analitik düşünceyle çözüm yaratabilen, 'lider' duruşuyla kendini daha da geliştirebilen, sürekli öğrenmeye hazır, kendinin yanı sıra etrafındakileri de geliştirebilen, işini sahiplenmesi yüksek, hızlı aksiyon alabilen, topluma karşı sorumluluk hissine sahip ve hep ilerlemeyi hedefleyen arkadaşları değerlendirmeyi tercih ediyoruz. Yeni mezun işe alım sürecimizde, herhangi bir üniversite tercihi, kadın-erkek ayrımı, erkek adaylar için askerliğin tamamlanmış olması zorunluluğu gibi ölçütlere yer vermiyoruz. Bu anlayışla birçok şirketin işe alım süreciyle kıyasladığımızda, kendimizi farklılaştırıyoruz.

Peki adaylarda ne tip kriterlere önem veriyorsunuz?
Unilever Türkiye olarak kendine özgüveni olan, risk alabilen, hayalleri olan, zorluklar karşısında yılmayacak ekip arkadaşları arıyoruz. Unilever içinde başlangıçtann itibaren kendilerine büyük sorumluluklar vermemiz, kariyerleri ilerledikçe daha donanımlı olmalarını ve Unilever'e daha büyük katkılar yapmalarını sağlıyor.

Bu kriterleri doğru analiz etmek için adayı ne gibi süreçlerden geçiriyorsunuz?
Maksimum özen ve titizlikle gerçekleştirdiğimiz işe alım süreçlerimiz, yetkinlikler üzerine kurulu. Yetkinliklerimizin özündeyse işin gerektirdiği teknik ve genel becerilerden öte her çalışanımızın yaptığımız işe ve hedeflerimize paralel oluşturulmuş 'lider' davranış biçimini benimseyerek daha da geliştirmesi ve ilerlemesi yatıyor. Unilever olarak, geleceğin liderlerinden değişime kolayca ayak uydurabilmelerini değil, değişime önderlik etmelerini istiyoruz. Bu anlamda Unilever Türkiye olarak bizler yaptığı her işi anlamlandıran, anlamlandırabildiği işler için harekete geçmekten çekinmeyen, zorluklar karşısında yılmayan, toplumsal açıdan daha duyarlı, trendleri sürekli yakından takip eden, empati yeteneği gelişmiş, sezgileri kuvvetli büyük resmi görme becerisine sahip olan kişileri aramızda görmek istiyoruz. Başvurularda dikkate aldığımız en temel nokta, nicelikten öte niteliklerde artışın olması. Ne mutlu ki giderek çeşitliliği artan bir kaynak havuzundan en iyileri seçebiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz