Yeni mezundan lider yaratan şirketler

Yetenek savaşlarının arttığı bugünlerde şirketler çareyi kendi liderlerini yetiştirmekte buluyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezundan lider yaratan şirketler
En iyi yeni mezunları seçip onları geleceğin liderleri olarak hazırlıyorlar. Bu yakla,şım, onları aynı za,manda dünya,nın en iyi “lider okulları”na dönüştürüyor. Türkiye’de lider okulu gibi çalışa,n şirketlerin ba,şında P&G, Unilever, Pfizer, Mercedes-Benz, Shell, Coca-Cola gibi çok uluslu devler geliyor. Koç, Sabancı, Yaşar, Borusan ve Anadolu da kendi liderlerini yetiştirmekte iddialı büyük gruplar arasında öne çıkıyor. Bill Gates, kendisine en büyük rakibiniz kim diye sorulunca “En büyük rakibim Goldman Sachs. En iyi üniversitelerden mezun olmuş yetenekleri alıyor. Geleceğin liderleri olarak yetiştiriyorlar” diye cevap veriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Gates’in verdiği cevap dünyada yeteneğe verilen önemi gözler önüne seriyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada şirketler arasında yetenek savaşları kızışıyor. Şirketler geleceğin liderlerini yetiştirmeye eskiye göre daha fazla odaklanıyor. Türkiye’nin en büyük head hunter’larından Korn Ferry Avrupa Strateji Komitesi üyesi Şerif Kaynar da “Talebe cevap verecek sayıda yetenekli insan olmadığı için şirketler arasında yetenekli insanları çekebilmek için büyük bir savaş yaşanıyor” diyor. Kaynar, bundan dolayı şirketlerin en önemli gündeminin yetenek yetiştirilmesi olduğunu söylüyor.

Neredeyse bütün büyük şirketlerin geleceğin liderlerini yetiştirmek için özel kurguladıkları programları, akademileri bulunuyor. Deloitte’un “Deloitte’lu Liderler”, Enerji-sa’nın genç lider adayları için geliştirdiği “Energy Zone” adlı programları dikkat çekiyor. Yeni mezunlardan başarılı liderler yetiştiren şirketlerin başında De-loitte’tan P&G’ye, Unilever’den Pfizer’e kadar çok uluslu yabancı büyük şirketler bulunuyor. Bunlar, adeta birer lider okulu gibi çalışıyor ve üniversitelerden en iyi yeni mezunları daha okul bitmeden seçip lider yetiştirme programlarına dahil ediyorlar.

YETENEK FABRİKALARI
Türkiye’nin önde gelen grupları arasında ise Koç, Sabancı, Doğuş, Anadolu Grubu, Borusan, Boyner, Turkcell, Yaşar ilk sıralarda yer alıyor. Son dönemde kendi liderini yetiştirmeye ön planda tutan gruplar arasında ise Aras Holding, NG, Arzum, Doğtaş, Aydınlı dikkat çekiyor. Unilever Türkiye Liderlik Gelişiminden Sorumlu İnsan Kaynakları Müdürü Ülkü Akalın, “Kendimizi lider okulu gibi görüyoruz” diyor. Şirket dışından yapılan atamaların oranının yüzde 1 ’i geçmediği Pfizer’a ise en önemli konuların başında lider yetiştirme yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz