Yurtdışı,burslar

Yurtdışı eğitim bursu nasıl alınır? hangi şartları yerine getirmek, hangi kuruluşlara ne zaman başvurmak gerekir? İşte yanıtlar…

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışı,burslar


YE­KUV’UN KO­ŞUL­LA­RI

Uzun adı 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı olan YEKUV, 1992 yılında topluma açık olarak Lions’un katkılarıyla kuruldu. 10 tıp öğrencisine eğitim bursu vererek faaliyete başlayan vakıf, bugüne kadar üniversite kazanarak kırsaldan ilk defa İstanbul’a gelen 16 bin 500 öğrenciye eğitim bursu sağladı. Vakfın burslarda parasal katkıyı aşan bir anlayışı var. En başta iletişim kurmayı hedefleyerek her ay öğrencileriyle toplanmayı, onları toplumun kendi alanlarında uzman kişileriyle buluşturarak, sanatsal faaliyetlere katarak, eğitsel, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor. İhtiyaç duyan bursiyerler psikolojik destek de alabiliyor.
2009-2010 eğitim döneminde yurtiçinde okuyan öğrencilerin yoğun talepleri nedeniyle yurtdışı programları için burs imkanı sağlayamayan YEKUV, 2010-2011 eğitim dönemi için yeni burs başvuru koşullarını 6 Ekim’den itibaren internet sitesi www.yekuv.org adresinden duyuracak. Başvurular da internet ortamı üzerinden kabul edilecek.

ABA­LI­OĞLU  İŞ DE SAĞLI­YOR

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı da yurtiçi ve yurtdışında öğrenim gören, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. Yüzlerce çocuğa eğitim desteği veren vakıf, 2009–2010 döneminde yurtiçinde öğrenim gören 180, yurtdışında öğrenim gören 3 öğrenciye burs verdi. Vakfın burs hakkı tanıyacağı öğrencilerin sayısı her yıl yönetim kurulu kararı ile belirleniyor ve CSA Eğitim ve Kültür Vakfı’nın sitesinde ilan ediliyor. Burs başvuru koşullarının başında ise Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemek, 14–30 yaşları arasında olmak, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olmak geliyor. Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler burs başvurularını, burs başvuru süresi olan ağustos–ekim ayları içinde gerekli evrakları tamamlayarak vakfa şahsen yapmak durumunda. Başvurular, burs yönetmeliğine göre değerlendirilerek sonuçlandırılıyor. Bursiyerlere Cafer Sadık Abalıoğlu Holding ve iştirak  kuruluşlarında staj ve iş imkanı tanınırken “Bursiyer Gelişim Programı’’ dahilinde çeşitli kişisel gelişim eğitimleri de veriliyor. Ancak burs alan kişilerin başka kuruluşlardan burs alması, normal eğitim süresi içinde eğitimini tamamlayamaması gibi durumlarda burs hakları iptal ediliyor.

ÇAĞDAŞ YAŞAM DESTEĞİ

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için bilgi, beceri ve deneyimlerini bir araya getiren gönüllüler tarafından 1989 yılında kuruldu. Bugüne kadar 44 bin kız öğrenciyi ilk ve orta öğretimde bursla destekleyen ÇYDD, 35 bin üniversite gencine de üniversite eğitimi boyunca burs olanağı sağladı. Yurtdışı burs projesi olmayan dernek, Erasmus programına kabul edilmiş gençlere destek olmak için çalışmalar yürütüyor. Bu konuda sponsor bulma arayışında olduklarını belirten dernek yetkilileri, “Şu anda AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi başkanlığında Eylem 2 akreditasyonu alarak  gençlere yurtdışındaki sivil toplum kuruluşlarında toplum çalışması yapmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Bu çalışmalarda, gencin yol parası, yatacak yer ve yemek parası ve harçlığı ödeniyor. O ülkenin yerel lisanını ve kültürünü öğreniyor. Bu gençlerin programa katılmaları için öğrenci olma şartı yok. Sadece 18-30 yaş arasında olmaları yeterli” diyor. Eylem 2 programı ile gençlerin özgüveninin artırılması, Avrupa kültürü hakkında bilgi edinmeleri ve toplumsal çalışma deneyimi kazanmaları hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz