2010 Halka arz yılı olacak mı?

Geniş Açı toplantısının bu ayki konusu 2010'un önemli gündem maddelerinden biri olan halka arzlardı.

1.04.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2010 Halka arz yılı olacak mı?
M. Rauf Ateş

İş Yatırımla birlikte 3 ayda bir organize ettiğimiz Geniş Açı toplantımıza hoş geldiniz. Bu akşam konumuz halka arzlar olacak. Öncelikle tüm konuklarımıza hoş gel­diniz diyorum ve hemen SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray Bey'le başlamak istiyorum.
Vedat Bey, gündemde yeni bir tebliğ tas­lağı var. Onun sektöre neler getireceğini an­latır mısınız? Ne gibi tepkiler aldı?

Prof. Dr. Vedat Akgiray
Bürokrasiyi sa- deleştiren, daha küçük ölçekli şirketlerin halka açılmasını daha fizible yapan, halka açılma oranlarında, açılış değerlemesinde, fi- yatlamasında ve İMKB'de şirketin ilk pazara girişinde ticari yapıda esneklik getiren bir tebliğ. Geçmişteki arzlarda yaşanan veya söy­lenen birtakım pürüzleri, sıkıntıları giderme amacı taşıyor. Olması gereken düzeltmeler, yani önerilen düzeltmelere pek bir itiraz gel­medi. Gelmesi de beklenmiyor zaten. Piyasa­dan birkaç müdahale daha isteniyor. Onu da tekrar toparlayıp tebliği yayınlarız.

M. Rauf Ateş
Halka arz yapacak şirketle­rin hayatını etkileyecek çok önemli yenilikler içeriyor mu? Birkaç tanesinden bahsedebilir misiniz?

Prof. Dr. Vedat Akgiray
Halka açıklık oranında minimum seviye daha aşağı çekile­cek. Yüzde 5'e kadar çekeceğimizi düşünü­yorum. Yüzde 5'ten aşağı bir halka açılma da zaten anlamsız olur. Belki minimum sınır yüzde 10 olur ama yüzde 20-30'ları konuş­muyoruz. Bunu büyük şirketlerden ziyade kü­çük şirketler ve yeni girişimler için düşünü­yoruz. KOBİ'ler de borsaya girebilsin istiyoruz. Çünkü örneğin ufak bir aile şirketi, az finans­manla işe başlamak isteyecektir, daha işin ba­şında şirketin önemli kısmını dağıtmak iste­mez. İşin tadını aldıktan sonra açıklık oranını artırır. Aslında şu an halka açık şirketlerin halka açıklık oranını nasıl artırabiliriz konu­suna da kafa yoruyoruz. Bu daha zor bir konu.

M. Rauf Ateş
O konuda teşvik ya da başka çalışmanız var mı?

Hamdi Akın
Başkanım, ben hemen bir şey sormak istiyorum. Ne düşündünüz de halka açıklıkta minimum sınırı yüzde 5-10'lara düşürme ihtiyacı hissettiniz?

Prof. Dr. Vedat Akgiray
Böyle bir talep geldi. Yüzde 25 yüksek bulunuyordu. Gayri­menkul Yatırım Ortaklıkları'nda (GYO) sınır yüzde 49'du onu da yüzde 25'e çektik.

Hamdi Akın
Böyle bir durumda halka açılan şirketin motivasyonu da kaybolabilir. İşin bir de bu tarafı var. Mesela yüzde 5-10'la açılır, başlangıçta ürkek davranır, ama 5-10 olunca ufak açıldı diye yatırımcıdan çok talep gelmeyebilir. Çünkü yüzde 5-10 hissenin spe­külatörün elinde kalma ihtimali büyük. Dola­yısıyla o halkı arzı yapan şirketin de morali bozulur. Yani minimum halka açılma oranını düşürme işinin menfi yanları müspet yanla­rından biraz yüksekmiş gibi geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.