Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Burada şöyle bir sıkıntı var; eski Yugoslavya’nın bulunduğu bölgelerdeki elektrik sistemi çok zayıf. Eğer iletim sisteminde yeterli bir akışa sahip olamazsanız, ikisi arasındaki likiditeyi de artıramazsınız. O zaman orada belki yakın dönemde değil ama ileriki dönemde biz Fransa ve Almanya ile beraber bir piyasa
birleştirme noktasına elbette gidebiliriz. Ama ilk etapta hedef nedir? Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya ile bir sistem oluşturabilmek.

EPİAŞ’ın buradaki rolü ne olacak? Bizim şu anda elimizi bağlayan, çabukluğumuzu engelleyen birtakım projeleri eğer süratle yerine getirebilirsek ve bir altyapıyı, kendi yazılımlarımızı kendimizin geliştireceği bir sistemi oluşturabilirsek, o zaman onlara hükmedebiliriz. Yoksa birilerinden alacağımız birtakım turlarla Romanya’yı, Bulgaristan’ı ikna etmemiz mümkün olmayabilir.

Reha Pamir Burak Bey aslında sizin uluslararası bölgesel enerji borsalarına yönelik akademik çalışmanız olduğunu biliyorum. Bu konu ile ilgili olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Burak Güler Aslında 3,5 ay önce Stockholm’de “European Energy Markets" adında Nord Pool Design’ın sponsor ettiği yarı akademik yarı ticari bir konferansta sunumumu yapmıştım. Benim tezimi kısaca anlatayım. Nezir Bey’in dediği gibi Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye arasında bir bölgesel küçük hub yaratabilmek. Bunun yaratılabilmesinin en önemli etkenlerinden birisi artık üretim yatırımlarından daha çok iletim yatırımlarına yönelik bir tez çalışması. Vaka çalışması olarak da Türkiye ve Romanya’nın arasında, yıllardır düşündüğümüz denizaltı hattına farklı bir metot getiriyor. Bu metot da şu: Eğer bahsettiğimiz ülkelere bir “yöresel hub" olarak bakarsak, bu yatırımın söz konusu ülkelerin elektrik maliyetlerinde 5 dolar MW saate kadar bir düşüm sağlanıyor. Düşünebiliyor musunuz? Maliyetleri düşürüyorsunuz ve bunun son kullanıcıya direkt etkisi oluyor.

Peki bunu nasıl yapabiliriz? İlk önce bakış açısının değiştirilmesi lazım. Avrupa Birliği’nin 2050 planları arasındaki en önemli yatırımlardan biri, üretimden hemen sonra iletim yatırımlarıdır. Yaklaşık 100-150 milyar dolarlık bir iletim yatırımı öngörülüyor. Bunlardan biri de Balkan ülkeleri dediğimiz, Central and Southern Europe (CSE) ve Türkiye’ye kapsayan yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırım geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz