Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Birisini azaltıp diğerini artırabilmemiz için sayının en az 15 civarında olması gerekecek. Ama bu alanda ben çok büyük ilgi olacağını düşünüyorum çünkü Türk kamuoyunun, Türk yatırımcılarının da masasının üzerinde daima enerji var. Onlar da önümüzdeki dönemde enerjinin iyi getirisi olacağını düşünüyorlar. Buradan da bir şekilde pay almak istiyorlar. Dönüp her birinin şirket kurup bu alanda faaliyet gösteriyor olmasını da bekleyemeyeceğimize göre, burada doğru oluşturulmuş şirketler üzerinden, bizlerin de vasıtasıyla pay almaları bence çok yapıcı olacaktır. Hem yatırımcı hem de müteşebbis tarafı için.

Diğer taraftan mevcut şirketlere baktığımız zaman yatırımların finansmanı büyük ölçüde bankacılık sistemi üzerinden yapılıyor demiştik. Bu yapı önümüzdeki dönemde ne ölçüde değişebilir, buna bakıyor olmak lazım. Belki sermaye piyasalarının geçmiş dönendeki cılız yapısı, ürünlerin yetersizliği, faizlerin iki haneli seviyelerde olması burada sermaye piyasalarının bu şirketlere kaynak sağlaması konusunda önümüzdeki önemli engelleri teşkil ediyordu. Bugün gelinen noktada artık sermaye piyasası aracılığıyla dönüp enerji alanında faaliyet gösteren firmalarımızın uzun dönemli projelerinin finansmanının da yapılabileceğini düşünüyorum. Bu ölçekler olmuştur, bu vadeler artık yatırım fonlarında ve özellikle emeklilik fonlarında vardır. Bu fırsatların da şirketlerimiz tarafından masanın üzerinde alternatif olarak tutulması, tercihlerin de buradaki maliyetler göz önünde bulundurularak yapılması faydalı olur.

Bir üçüncü alan ise doğrudan enerji ve emtiaya yatırım yapılması yönünde oluşturulacak fonlardır. Daha önce belirttiğim gibi bu alanda faaliyet gösteren fonumuz zaten var. Ne yapabiliriz? Türkiye’de bununla ilgili ürünler geliştiği zaman, dönüp fonumuz aracılığıyla uluslararası piyasalardaki yatırımlarımız yanında Türkiye’de de oluşabilecek kontratlar üzerinden yatırımlarımızı gerçekleştirebiliriz.

Tabii burada tarafların üzerine önemli sorumluluklar ve yükümlülükler de düştüğünü düşünüyorum. Öncelikle şu anda sermaye piyasalarıyla enerji sektörünün arasında fazla bir tanışıklık yok. Bir şekilde bu tanışıklığın sağlanması icap edecek. Belki de bu konuda en fazla yükümlülük Mustafa Kemal Bey’e düşecek. Borsa İstanbul vasıtasıyla buradaki kontratların tek tek portföy yönetim şirketlerine, bu alanda faaliyet gösterecek finansal şirketlere tanıtılmasında da fayda var. Bu sektörün asli oyuncuları tarafından kontratların alım-satımlarının olması, arzu edilen bir şey ama sadece asli oyuncular faaliyet gösterdiği zaman da doğru fiyatın oluşmasını, likidin oluşmasını sağlayamıyoruz. Diğer piyasalarda gözlemlediğimiz konulardan biri de zaten bu. Finansal oyuncuların da belli bir ölçekte ve gözlem altında tutularak bu piyasanın içinde olmalarını sağlayabilirsek, buranın daha likit olacağını ve fiyatın daha sağlıklı oluşmasına katkı sağlayacağını da düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz