Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Nezir Ay Tabii burada şunu da dikkate almak lazım. Şu andaki senaryolara göre mevcut şekliyle devam ederse 2019’da bir açık gözüküyor. Tabii artış eğer bu şekliyle devam ederse. O nedenle nükleer santrallerin devreye girmesiyle bir enerji fazlalığı çıkmayacaktır diye bekleniyor. Tabii her şey değişebilir. Örneğin 2008’i yaşadık. Ama normal şartlarda likiditeyi etkileyecek bir oran olarak gözükmüyor.

Ceyhan Saldanlı Tabii buna bir şey ilave etmek lazım. Genelde nükleer santrallerden söz edildiği zaman devletin enerji piyasalarına müdahalesinin devam edeceği, belirleyici olacağı gibi varsayımlar üzerinde duruluyor. Oysa o fiyatı bugünkü fiyatla ve bugünkü kapasiteyle düşünmemek gerekiyor. Zaten o devreye girdiğinde 2023 yılında Türkiye’nin 500 milyar tüketimi olacak. Şu anda devletin enerji üretiminde yüzde 50 olduğunu düşünürseniz, diğer varlıkları elden çıkardığında enerji piyasasına müdahalesi 10 kat azalmış olacak. O bakımdan ileride devletin müdahalesinin artacağını değil azalacağını öngörmek lazım.

Batu Aksoy Ben şahsen prensip olarak çeşitlendirme açısından faydalı görüyorum. Türkiye açısından.

Ceyhan Saldanlı Esas olan Türkiye açısından faydadır. Çeşitlendirme açısından faydalı, bölgesellik açısından önemli. O nedenle özel sektöre bir zararı varsa bile önemli olan konuya ülke açısından bakmaktır. Kaldı ki zararı olsa bile dengelenir ve onun önlemleri alınır diye düşünüyorum.

Reha Pamir Hepinize katılımınız için çok teşekkür ediyoruz. EPİAŞ’ın kurulması ve geliştirilmesinde de başarılar diliyoruz.

Sedef Seçkin Büyük Evet, tüm katılımcılarımıza teşekkürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz