FENERBAHÇE'NİN SERMAYE PİYASALARINDAN SAĞLADIĞI FİNANSAL KAYNAKLAR

“Halka açık olmak, kulüplerin şeffaflık ve hesap verebilirliğini artıran önemli faktörleri beraberinde getiriyor. Bu açıdan bakıldığında geniş üye ve taraftar kitlelerine hitap eden kulüp şirketlerinin halka açılmasını anlamlı bir gelişme olarak değerlendiriyorum.”

27.04.2015 14:42:420
Paylaş Tweet Paylaş
FENERBAHÇE'NİN SERMAYE PİYASALARINDAN SAĞLADIĞI FİNANSAL KAYNAKLAR

FAYDALARI NELER? Gerek pay, gerekse tahvil ihracı yoluyla elde ettiğimiz kaynaklar, sermaye piyasalarının kulübümüze ve şirketimize sağladığı doğrudan faydalardır. Diğer taraftan paylarımızın Borsa’da işlem görüyor olması, şirketimizin bankalardaki kredi imkanlarını artıran ve kolaylaştıran bir unsur. Kulüp açısından ise şirketimiz payları krediler için yüksek kabul gören bir teminat oluşturuyor. Bunları da sermaye piyasasının kulübümüze yan faydaları olarak sıralayabiliriz. Kulüplerin, kulüp şirketlerinin sermaye piyasasıyla tanışması, faaliyetlerimizin yeni bir disipline girmesini de beraberinde getiriyor. Sürekli bağımsız denetim görme, mali tablolarınızın 3 ayda bir açıklanması, genel kurulların aksatmadan ve SPK düzenlemeleri çerçevesinde yapılması, kurumsal yönetim uyum çalışmaları, özel durum açıklamaları gibi konular halka açılmayla beraber gelen yükümlülükler. Bunlar ise kulüplerin şeffaflık ve hesap verebilirliğini artıran faktörler. Bu açıdan bakıldığında geniş üye ve taraftar kitlelerine hitap eden kulüp şirketlerinin halka açılmasını anlamlı bir gelişme olarak değerlendiriyorum. 
TARAFTAR DESTEĞİ BÜYÜK Sermaye piyasalarından pay ve tahvil ihracı yoluyla kaynak sağlarken en büyük desteği tabii ki taraftarlarımızdan görüyoruz. Taraftarlarımızın iyi günde de kötü günde de yanımızda olması, kulübünü ve takımını desteklemesi bizleri hem maddi hem manevi olarak daha güçlü kılıyor. Böylesine bağlılığı olan geniş bir taraftar desteğine sahip olmayı bir kulübün en önemli gücü olarak değerlendiriyorum. Taraftarlarımızın kulübümüze olan bağlılıklarını ve karşılıklı iletişimi artırmak konusunda kulübümüzün başlatmış olduğu “Hedef 1 Milyon Üye” projesi de bu anlamda Fenerbahçe’nin gücüne güç katacak bir çalışma. Bu sayede taraftarlarımız, kulüpleriyle daha yakın ilişki içinde olacak, kulüp şubelerinin yönetim kurullarına seçilerek doğal delege veya şubelerde delege seçilmek suretiyle kulüp genel kurullarına katılma, seçme ve seçilme hakkına sahip olacak, kulüp ve şubelerin tesislerinden faydalanacak, özetle Fenerbahçe’yi daha çok yaşayacak ve Fenerbahçe’ye daha çok sahip çıkacaklar. Önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarından başka nasıl yararlanabiliriz, ne gibi yeni enstrümanlar çıkabiliriz konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Burada mühim olan hem kulübümüzün hem taraftarlarımızın menfaatine olan çözümleri sunabilmek. Bunu yaparken de sermaye piyasasına yeni ürünler katabilmek, şimdiye kadar yapılmamışları gerçekleştirme fırsatı bulmak, biz profesyonel çalışanları heyecanlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz