Özel sektör borçlanma araçları

Geniş Açı’nın yeni sayısında, bu önemli konu masaya yatırıldı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Özel sektör borçlanma araçları
Ekonomik istikrarla birlikte hem bireysel hem kurumsal yatırımcılara sunulan araç çeşitliliği giderek artıyor. Özel sektör borçlanma araçları da finans piyasasının son dönemdeki önemli gündem maddelerinden biri. En son sukuk ürünlerin pazara girmesiyle ortam yeniden hareketlendi. Geniş Açı’nın yeni sayısında, bu önemli konu masaya yatırıldı. “Özel Sektör Borçlanma Araçları” başlıklı toplantımızda, tahvil-bono ve kira sertifikası ihraçlarına ilişkin son gelişmeler, pastanın nasıl büyüyeceği ve rekabete ilişkin handikaplar konuşuldu. Toplantının moderatörlüğünü, İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Kural üstlendi.

SPK Başkan Yardımcısı Bircan Akpınar, Credit West Faktoring Genel Müdürü Sefer Altıoğlu, Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Yalçın, Prof. Dr. Oral Erdoğan ve İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Eraslan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, hem dünyadaki örnekler hem Türkiye’nin yapması gerekenler paylaşıldı.

Sedef Seçkin Büyük
Merhabalar. Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bu ayki Geniş Açı dergimizde özel sektör borçlanma araçları konusunu etraflı biçimde, konunun tüm taraflarıyla tartışmak istiyoruz. Çok değerli konuklarımız var. Toplantımızın moderatörlüğünü ise İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Kural üstlenecek. Sözü hemen kendisine veriyorum.

Murat Kural
Teşekkürler. Evet bugünkü konumuz özel sektör borçlanma araçları. Aslında bu araçlar, 1994 krizine kadarki dönemde çok yoğun şekilde kullanıldı. Hem özel sektör tahvilleri hem hisseyle değiştirilebilir tahvil uygulamaları vardı. Krizin akabinde özel sektör borçlanma araçlarında bir kesinti dönemi yaşandı. Daha sonraki aşamalarda ekonomik istikrar ve vergi dezavantajının kalkmasıyla beraber tekrar yoğun bir şekilde özel sektör borçlanma araçları ön plana çıkmaya başladı. Geçen yıl 42 milyar TL’ye ulaştı. Öncelikle regüle edilen piyasalardan faktoring şirketleri, daha sonra bankaların girdiği piyasada, şu anda reel sektörde çok ciddi bir şekilde ihraç hazırlığında. Bu oranlar, reel sektörün oranları, yüzde 10’lara kadar ulaştı. Ürünler de çeşitleniyor. Geçtiğimiz günlerde ilk kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi.

Ben bu noktada hemen Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Bircan Akpınar’a soru yöneltmek istiyorum. SPK olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Geçmişten bugüne kadar neler yapıldı ve bu sektörün gelişmesi için düzenleyici kurum olarak neleri gerçekleştirdiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz