2023'te 75 milyar dolarlık ihracata Bursa yön verecek

Orhan Sabuncu, otomotivin başkenti olan Bursa’ya dair diğer sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2023'te 75 milyar dolarlık ihracata Bursa yön verecek
2012 yılında 7,1 milyar dolarlık otomotiv ihracatıyla Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 37'sine sahip Bursa, bu yıla da hızlı başlayarak ocak-nisan döneminde 2 milyar 757 milyon dolara ulaştı. Otomotivin başkenti Bursa'da kriz sonrasında üretim ve ihracatta vites artırılırken, 2023 yılına hazırlık da dikkatlerden kaçmıyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, "75 milyar dolarlık otomotiv ihracatı hedefinde amiral gemisi rolünü hiç şüphesiz Bursa oynayacak" diye konuşuyor.

Türkiye’de otomotiv denince akla gelen ilk şehir olan Bursa’da, kriz sonrası üretim ve ihracat rakamlarındaki düzelmedeki gözle görülür iyileşmeyle birlikte 2023 hedefleri için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 75 milyar dolarlık ihracata imza atmaya hazırlanan otomotiv sektöründe gözle Bursa’ya çevrilmiş durumda. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OlB) Başkanı Orhan Sabuncu, bu hedefe ulaşabilmek için Türkiye’nin 4 milyon adetlik üretim ve 3 milyon adetlik ihracat gerçekleştirmesi gerektiğini belirtirken, buradaki en büyük rolün Bursa’da olacağına dikkat çekiyor. Sabuncu, otomotivin başkenti olan Bursa’ya dair diğer sorularımızı yanıtladı:

Bursa için otomotivin önemi nedir? Bursa’da kaç otomotiv şirketi bulunuyor?
Bursa’yı diğer illere göre güçlü kılan sektör, hiç kuşku yok ki otomotiv. Buna ilaveten şehirde ana sanayi firmalarını destekleyen güçlü bir yan sanayi ve otomotiv sektörü için yetişmiş insan gücü de bulunuyor. Ülkemizde yabancı ortaklı ilk otomotiv şirketleri olan Tofaş ve Oyak Renault 1970’li yıllarda Bursa’da kurulurken, Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi de 1961 yılında yine Bursa’da kuruldu. BTSO verilerine göre 2012 yılı itibariyle Bursa’da faaliyet gösteren otomotiv ana ve yan sanayi firma sayısı bin 751’dir. Yine 2012 yılında birliğimiz üzerinden ihracat gerçekleştiren Bursa merkezli otomotiv ihracatçısı sayısı da 500’ü buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz