"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"

Mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik sektörlerinin başı çektiği Kayseri ekonomisi kaliteyi yükseltme hedefinde.

1 NİSAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"


Kayseri Türkiye açısından önemli bir kent. Türkiye'de müteşebbisin en çok olduğu illerden biri. Ekonomideki payı yüzde 1,5. İhracatta ve ithalatta bu pay yüzde 1 oranında. Sanayisiyle ülke ortalamasının üzerinde bir gelişme endeksine sahip olan Kayseri'de bugün irili ufaklı yatırımlar devam ediyor. 2011 yılının daha iyi geçeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, kentteki birçok firmanın mevcut işlerini geliştirmek üzere yatırım yaptıklarını ya da yeni işlere adım attıklarını belirtiyor. İşsizlik oranının yüzde 8'lerde olduğunu söyleyen Boydak, kentin dışarıdan gelecek yatırımcılar için birçok avantaj sunduğunu belirtiyor. Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak dergimizin sorularını yanıtladı:

Kayseri ekonomisinden genel olarak söz eder misiniz?
- Kayseri'nin rekabetçi yönü oldukça güçlü. Kayserili sanayicilerimiz rekabet gücünü artıran ürünler üretme gayreti içerisinde, dünya piyasalarını yakinen takip ediyor. Kayseri'nin gelişiminin önemli parametrelerinden ilki, ikinci nesilden üçüncü nesle bir iş yönetimi geçişinin oluşu. Bu son birkaç yıldır yoğun ve sağlıklı bir şekilde yaşanıyor. Burada Kayseri Sanayi Odası'nın yaptığı istişarelerin önemli payının olduğunu düşünüyorum. Üçüncü jenerasyondaki iyi okumuş kültürlü insanlar, özünden kaybetmeyen ama dış dünyayı iyi tanıyan bir profile sahip. Kayseri'yi dünya ekonomisine entegre olmuş bir kent olarak tanımlayabiliriz.

Kayseri ekonomisinin rotası nedir? 5-10 yıl içinde sizce il hangi konumda olur?

- Bugün dünyadaki gelişmeleri çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Bir yıl takip etmezsek 5 yıl geriye gideriz. Kesinlikle sanayide katma değer üretebilen bir yapıya kavuşmak istiyoruz. Türkiye 10 yıl önce tekstil üretim merkeziydi. Avrupa'daki kullanılmış makineler Türkiye'ye gelirdi. Artık Türkiye'deki kullanılmış makineler bizim doğumuza doğru, Pakistan, Irak gibi ülkelere kaymakta. Bundan sonra Kayseri'nin rotası pahada ağır, hacimde küçük ürünler üretmek olacak.

Kayseri'nin lokomotif sektörleri ve bu sektörlerde gösterdiği 2010 performansından bahseder misiniz?
- Kayseri'deki lokomotif sektörlerin başında mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik geliyor. Madencilikte sadece madeni çıkarmak değil, işleyerek yurtdışına göndermek de Kayseri ekonomisi bakımından çok önemli. Bir de başkalarının bizden daha ucuza yapacağı işleri Kayseri olarak yapmamamız gerekiyor. Bundan sonra, İstanbul ve Marmara bölgesinde yoğunlaşmış sanayinin bizim bölgemize doğru geleceğine inanıyoruz. Bunun için hazırlık yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.