Antalya 2016'da dünya botanikçilerini ağırlayacak

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya, turizmde yakaladığı başarıyı fuar alanında da sürdürme yolunda önemli adımlar atıyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya 2016'da  dünya botanikçilerini ağırlayacak

Antalya Valiliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın yanı sıra kentteki belediyelerin de içinde olduğu konsorsiyum, dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan Dünya Botanik Expo'sunu 2016 yılında Antalya'ya almayı başardı. Expo 2016 Antalya adıyla düzenlenecek olan organizasyonla Antalya'ya 100 ülkeden 2 milyon kişinin gelmesi ve 1,2 milyar Euro bırakması bekleniyor. Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik Expo'su 2016 yılında Expo 2016 Antalya adıyla Antalya Serik'te düzenlenecek. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye'nin tarihinde ilk defa bir Expo organizasyonu düzenleneceğini, Expo 2016 Antalya'nın Antalya ve Türkiye'nin karşısına çıkan tarihi bir fırsat olduğunu söylüyor. Expo 2016 Antalya'nın kentin kimliğine itibar kazandıracağına dikkat çeken Budak, "Dünyada yapılan Expo organizasyonları, düzenlendikleri kentlerin kimliğine itibar kazandırmışlardır. Bu Antalya için de geçerli. Öncellikle tüm kent, hatta komşu iller bu fırsatı çok iyi değerlendirmelidir" diyor.

1,2 MİLYAR EURO BIRAKACAK

Dünya Botanik Expo'sunun Antalya ve Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunacağına işaret eden Budak, bunları şöyle özetliyor: "Expo 2016 Antalya'ya 100 ülkenin katılımı bekleniyor. Organizasyonu 5 milyon turistin ziyaret edeceği, bunun 2 milyonunun Expo'yu izlemek üzere Türkiye'ye gelenlerden oluşacağı düşünülüyor. 3 milyon yerli turistin de katılımıyla birlikte Expo, Antalya'nın ve Türkiye'nin ekonomisine önemli katkılar sağlayacak." Her turistin ortalama 500 Euro'luk turlarla Türkiye'ye geleceği, böylece Expo'nun Antalya'ya 1 milyar Euro civarında bir gelir bırakacağı öngörülüyor. Organizasyona katılacak ülkelerin ve kuruluşların bahçelerini oluşturma maliyetleri ile organizasyon sürecinde yapacakları yatırım ve giderlerin ortalama 2 milyon Euro civarında olacağı tahmin edilirken, Expo'ya 100 ülkenin katılımıyla bu faaliyetlerin toplam getirisinin 200 milyon Euro'ya ulaşması bekleniyor. Expo, Antalya Havalimanına 7,5 km uzaklıkta bulunan Antalya-Serik yolu üzerindeki bin 86 dekarlık Batı Antalya Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'ne (BATEM) tahsisli hazine mülkiyetindeki arazi üzerinde düzenlenecek.

HAZIRLIKLAR 2004'TE BAŞLADI
Antalya ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlaması beklenen Expo'nun Antalya'ya alınması için çalışmalar 2004 yılında başladı, bu amaçla gerekli olan tüm adımlar atıldı. Örneğin, Uluslararası Botanik Expo'larının düzenlenmesi için yetkili iki kurum olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nden (AIPH ) onay alınması gerekiyor. Uluslararası Sergiler Bürosu'na Türkiye 2004 yılında üye oldu. Uluslararası Botanik Sergileri başvurusunda yetkili diğer kurum AIPH olurken, fuarın yapılacağı ülkenin bu kuruma üye olma şartı bulunuyor. Bu sebeple, Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığının 30 Aralık 2008'de onay vermesi ile AIPH'ye üyelik başvurusunda bulunmuş ve AIPH de bu başvuruyu kabul etmişti. 12-17 Eylül 2009 tarihleri arasında İspanya Zaragoza'da düzenlenen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği 61. Yıllık Kongresi'nde, 2016 yılında Antalya'da Expo yapılmasına uygunluk verilerek Expo 2016 Antalya, AIPH takvimine alındı. Antalya'nın kasım ayında gerçekleştirilecek olan BIE Genel Kurulu'na 2016 yılında A1 seviyesinde Botanik Expo düzenlemek amacıyla tek aday olarak katılacağını belirten Budak, söz konusu genel kurulda nihai karar alınmasının ardından tanıtım faaliyetlerine hız verileceğini söylüyor. Expo 2016 Antalya çerçevesinde Antalya Valiliği öncülüğünde, Antalya İli Expo 2016 Yönergesi, Expo Meclisi ve Expo İcra Kurulu oluşturuldu. Expo 2016 Antalya İcra Kurulu üyeleri, vali yardımcısının başkanlığında, tarım il müdürü, il kültür ve turizm müdürü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği temsilcilerinden oluşuyor. Şimdiye kadar Expo 2016 Antalya organizasyonu çerçevesinde çıkarılan yönerge kapsamında Expo Meclisi ve Expo İcra Kurulu tarafından yürütülen faaliyetler, bundan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulacak yeni yönetim organları tarafından yürütülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.