Bursa ve Kocaeli'nin sıkışan sanayisi Eskişehirde

Kumsan Şirketler Grubu, bugün 200 bin metreküp hazır beton üretimi yapıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bursa ve Kocaeli'nin sıkışan sanayisi Eskişehirde
2010 yılı başında Eskişehir’in güney ve batı kısımlarında 5 milyon TL yatırım yaparak 2 adet taş kırma tesisi kuran Kumsan, makine parkuruna da 3 milyon TL yatırım yaptı. Kumsan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Bilgin, “Şehrimiz dışarıdan hizmet sektörü yoğun bir görünümde olsa da çok ciddi sanayi altyapısına sahip ve sürekli gelişen organize sanayisi ile ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor” diyor. Ulaş Bilgin, Bursa ve Kocaeli’nin sıkışan sanayisinin Eskişehir’i yatırımcılar için de cazibe merkezi haline getirdiğini ifade ediyor. Ulaş Bilgin Capital’in sorularını şöyle yanıtladı:
Es­ki­şe­hir’de­ki in­şa­at sek­tö­rü­nün en iyi göz­lem­ci­le­rin­den­si­niz. şu an sek­tör ne ko­num­da?
İnşaat sektörü ortalama 60-70 farklı sektörü etkileyen, sadece Eskişehir değil tüm Türkiye’de ekonomik unsurları belirleyen bir sektör. Doğal olarak sektörün aktif olması, üretimin artması, farklı birçok alanda da üretimin artması demek. Şehrin inşaat sektörünü incelediğimizde genel ağırlık 3 farklı ana kalemde yoğun olarak dağılmış görünüyor. Bireysel konut yapımı şehrin yoğun öğrenci nüfusundan dolayı 1+1 konut yapımına ve gelişen ekonomik değerlerle şehrin aldığı yatırımlar sebebiyle lüks konut yapımına doğru yöneldi. Ayrıca organize sanayi bölgesine yapılan yatırımlarla yoğun bir fabrika inşaatı yapımını ve demiryolunun yeraltına alınması, çevre yolunun genişletilmesi çalışmaları sebebiyle de bir miktar devletin yaptığı yatırımları izlemek mümkün.
2010’un ilk ya­rısı na­sıl geç­ti? İkin­ci ya­rıdan bek­len­ti­le­ri­niz ne­ler?
2010’a ekonomik krizin ülkemizi ve şehrimizi sarstığı bir dönemden geçerek girdik. Şirketimizin ilk yarısını gözlemlediğimizde, geçen sene krize karşı gösterdiğimiz defans ve stratejik plan sayesinde 2010 yılına sektörümüzde en güçlü giren firmalardan biriydik diyebiliyoruz. Hatta bize olumlu yansımalarını gördük. Ticarette güvenin kırıldığı dönemde biz ciddi bir ivme kazanarak üretime devam ettik. İkinci yarı, kazandığımız ivmenin devamının beklentisini korumakla beraber, istikrarsız dünya ve ülke ekonomisine hazırlıklı olmaya çalışıyoruz. Bu yaklaşımla da 2011 ve 2012’nin üretim planlamasını yapıyoruz.
Kısa ve uzun va­de­li plan­la­rı­nız­dan bah­se­der mi­si­niz?
Kısa vadeli planımız sektörümüzde lider olmak üzerine kurulu. Uzun vadeli planımız ise farklı sektörlerde yatırım yaparak sadece Eskişehir ve Türkiye’de değil, dünyada adını duyurmuş global bir marka yaratmak.
Kaç ki­şi is­tih­dam edi­yor­su­nuz?
Şirketimizde 100 kişi çalışıyor ancak ortak çalışma yaptığımız firmalardaki çalışan sayısını da eklersek bu rakam 250’ye yaklaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz