Büyük değişim

Antalya, her yıl 10 milyonu aşkın turisti Türkiye'ye çekerek büyük bir gücü elinde bulunduruyor.

1 EKİM, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişim


İHRACATTA GÜÇLÜ OYUNCU
Antalya'nın Türkiye ekonomisine katkısı oldukça büyük boyutlarda. Yılda 10 milyon yabancı turistin konakladığı Antalya, Akdeniz'de, Mersin'den sonraki en önemli deniz limanına da sahip. Rakamlar da ilin performansını net şekilde ortaya koyuyor. Antalya 21 milyar TL kredi hacmi ile İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra dördüncü il. TÜİK verilerine göre otomobil satışlarında da dördüncü il. Antalya'nın kredi hacmindeki payı yüzde 3,3 otomobil sayısındaki payı yüzde 3,8. İl ihracatta da pek çok açıdan güçlü bir oyuncu. Örneğin, yaş meyve-sebze ve tohum ihracatında ilk sırada. 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan 14 il arasında yer alan Antalya'da son dönemde ihracat pazarları da çeşitleniyor. Bu çeşitlenmenin de katkısıyla yıl sonunda ilde yapılacak ihracatın 1,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSÎAD) Başkanı Ergin Civan, "Geleneksel pazar olan Batı Avrupa'nın yanında Rusya ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Çin hatta Afrika'ya ihracat artıyor" diyor.
Gelişen şehirde yaşam kalitesi de yükselişte. Son yapılan "Yaşanabilir Kentler" sıralamasında Antalya 2'nci sırada yer aldı. Daha önceki yıllarda 8 ve 6'ncı sırada listede yer alan ilin bu yükselişinin arkasında eğitim, sağlık, kültür ve altyapı hizmetlerindeki gelişmeler etkili oldu.

BÜYÜTECEK PROJELER
Bugün Antalya'nın gündeminde daha fazla büyüme için birçok proje yer alıyor. Antalya Valisi Altıparmak bu konuda, "Yat limanlarının yapılanmasından, çevre yollarının geliştirilmesine çeşitli projeler söz konusu olabilir. Yine serbest bölge ve organize sanayi ile ilgili olarak yaşanan sıkıntıları çözmek için çalışmalar yapmak da gündemimizde" diye konuşuyor. Antalya'nın gelişiminde rol oynayacak projeler arasında Tünektepe'nin izne açılması var. Tünektepe'de yapılması planlanan, şehre bir ambiyans kazandıracak teleferik sistemiyle bölgenin turizm potansiyelinin değer kazanacağını belirten Vali Altıparmak, "Bunların hepsinin plan ve projelerini yeni tamamlıyoruz. Burası bölge insanının da hayatına değer katacak" diyor. Demiryolu projesi de ilin gelişimi için önemli. ANSIAD Başkanı Civan, "Demiryolunun Antalya'ya yolcu ve yük taşımacılığı için gelecek olması tüm sektörler için önemli bir gelişme. İlimizin rekabet ve cazibesinin artmasına fayda sağlayacak" diyor.

ANTALYA NEREYE GİDİYOR?
Sektörlerini çeşitlendiren, sanayide bir atılıma hazırlanan, yabancı yatırımcıyı çekme konusunda hareket kazanan Antalya, kendine gelecekte oldukça iddialı bir pozisyon edinmeyi planlıyor. İlin ekonomisine yön veren tüm yöneticiler de bu konuda kararlı bir tutum sergiliyor. Potansiyelin değerlendirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini, gelecek 5 yılda Antalya'nın çok önemli bir noktaya taşınacağını ifade ediyorlar. ANSİAD Başkanı Civan, "Antalya'nın yarım milyonluk turistik yatak kapasitesi turizm 12 aya yayıldığı takdirde 20 milyon turist talebini karşılayabilir. Tarımda ihracatımız henüz üretimin yüzde 10'u bile değil. Bu oran yüzde 25'lere ulaştığında sektörün katma değeri 10 milyar dolara çıkabilir. Sanayi sektöründe de ihracatımızın milyar doları aşacağını öngörebiliriz. Böylece Antalya'nın her alanda bir marka olmasını, bir benzetme gerekirse Antalya'nın Türkiye'nin Kaliforniya'sı olmasını arzu ediyoruz" diye konuşuyor. Vali Altıparmak da geleceğe oldukça umutlu bakıyor. 5 yıl sonrasında Antalya'yı görmek istediği yeri şu sözlerle ifade ediyor, "Önümüzdeki 5 yılda Antalya sadece Türkiye'nin değil dünyanın yıldızları arasına girecek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.