Enerji merkezine doğru

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye'nin enerji merkezi olmaya aday.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji merkezine doğru
Ciner Grubu 1 milyar doları geçen yatırım yapıyor. Güneş enerjisi için de pek çok yerli yabancı şirket Haziran ayında dağıtılacak lisansları bekliyor. Konya ile Karaman bölgesinde 110-120 güneş ölçüm istasyonu mevcut. İttifak Holding, Konya Şeker, Uran Holding ve Kombassan ilde enerji alanında her türlü fırsatı değerlendiriyor. Konya, Türkiye'nin en önemli enerji merkezlerinden biri olmaya aday... Kayagazı, güneş enerjisinden elektrik üretimi, Karapınar bölgesinde bulunan kömür kaynakları gibi pek çok kaynak, önümüzdeki yıllarda Konya'nın Türkiye'nin önemli bir enerji merkezi haline geleceğinin sinyallerini veriyor.

Bölgede doğalgaz çevrim santralleri ve rüzgar enerjisi türbinleri kurmak gayet kârlı hale geliyor. Mevcut termik rezervlerin yatırıma dönüştürülmesi Konya’nın çevre coğrafya ve endüstri bölgeleriyle yakın olması nedeniyle de cazip görünüyor.

Konya’da şimdilik iki önemli fırsat var. Biri güneş enerjisi, diğeri de kömür rezervi. Karapınar’da yaklaşık 2 milyon ton civarında kömür rezervi bulundu. Bu rezervle yaklaşık 6 bin megavatlık elektrik santrali kurulabilecek. Güneş enerjisinde de Konya en önemli potansiyele sahip şehirlerden biri. Çünkü ilde hava açık ve zemin düz. İlin rakımı yüksek ve bu nedenle güneş ışınlarını uygun açıyla alan bölgelerin başında geliyor.

Konya’nın gündeminde olan bir diğer konu da kalker kayaları. Kalker kayalarından da belirli yöntemlerle kayagazı çıkarılabiliyor. Özellikle Toros’ların tamamı kalkerden oluşuyor. Enerji alanındaki bu çeşitliliğin yanı sıra Karapınar’ın Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilmesi, Konya’nın enerjide merkezi bir konuma gelmesi için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Farklı alanlardaki bu enerji potansiyeli, yerli yabancı şirketlerin Konya’da yatırıma soyunmasına neden oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz