Enerji merkezine doğru

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye'nin enerji merkezi olmaya aday.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji merkezine doğru

Bölgede yapılacak yatırımla 1 metrekarelik alanda yılda 60 ila 90 KWh enerji üretebilecek. İşte Endüstri Bölgesi ilan edilen bu alan, Konya’yı pek çok yerli ve yabancı yatırımcı için çok cazip bir yatırım alanı haline getiriyor. Konya-Karaman da 110-120 ölçüm istasyonu mevcut ve yatırım öncesi Polat Holding’ten Eksim Holding’e GİTAŞ’a kadar pek çok büyük firma bu alanda araştırmalar yaptırıyor. Firmalar, bu yatırımlar için 2013 Haziran ayında dağıtılacak olan lisansları bekliyor. Solimpeks Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Karaca, sektörle ilgili kurdukları “Stratejik Eylem Planını” şöyle açıklıyor: “Konya enerji sektörünü stratejik bir bakış açısı ile değerlendiriyoruz. “Stratejik Eylem Planımız” üçlü bir mekanizmaya sahip. Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yerli imalata daha fazla teşvik verilmesi nedeniyle bazı avantajlarımız söz konusu. Yatırımcılar kullanacağı bazı makine ve ekipmanı Konya’daki firmalara ürettirerek ciddi avantajlar elde edecek. Ayrıca sektörde üretim yapan yerli üretici sayısında da özellikle son yıllarda büyük gelişim içindeyiz. Üçüncü stratejik hedefimiz olan sektörün AR-GE ve inovasyon merkezi olması yolunda da somut adımlar attık. Yakında kurulacak “İnovasyon Merkezi”nin önemli birimlerinden birisi enerji sektörüyle ilgili araştırma ve geliştirmeler yapacak” diye konuşuyor.

İTTİFAK HOLDİNG’İN YENİLEBİLİR PLANLARI
İttifak Holding de Konya’daki bu potansiyeli görenlerden... Holding, Konya’da rüzgar ve güneş enerjisi üretmeyi planlıyor. İttifak Holding, yeni bir iş kolu olarak yüksek büyüme potansiyeli taşıyan enerji sektörüne girmeyi hedefliyor. Holding, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmak üzere Afen, Afta ve Erpa adında üç şirket kurdu. Karaman ve Karapınar’da ölçüm istasyonlarını devreye alarak deneme ölçümlerine başladı. İstasyonlardan alınan ölçüm sonuçlarına göre Haziran ayında yaklaşık 14 megavat güneş üretim lisansına başvurmayı planlıyor. Bu da yaklaşık 300 bin metrekare alan üzerinde 20 Milyon Euro yatırım anlamına geliyor.

İttifak Holding İcra Kurulu Başkanı Tahir Atila, “Lisans almamız halinde mevcut konjonktürü değerlendirip fizibilitemizi yapacak ve bu minvalde yatırıma karar vereceğiz. Planladığımız yatırımlarla Konya ve Karaman için belirlenen 130 megavatın yaklaşık yüzde 10’unu kurmaya talibiz. Grup olarak yıllık yaklaşık 65 milyon kWh enerji tüketimimiz söz konusu. Bu çerçevede öncelikle kendi elektrik enerjimizi üretmeyi, ardından da piyasaya elektrik arz eden bir yapıya kavuşmayı hedefliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.