Eskişehir'in yıldızı

Başarılı iş modelinin yanı sıra Eskişehir’in sunduğu avantajlarla devleşen şirket, dünyanın en büyük 10 bisküvi ve çikolata üreticisi arasında.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eskişehir'in yıldızı
Askerdeyken bisküvi satışlarının oldukça yüksek olduğunu fark edip 1962’de Eti markasını oluşturan ve 22 çalışanla Eskişehir’de ilk üretim tesisini kuran Firuz Kanatlı’nın bu girişimi, bugün 4 bin kişiyi istihdam eden dev bir grup haline geldi. Eti Gıda, Tam Gıda, Eti Makine ve Eti Pazarlama olmak üzere dört ana şirketten oluşan Eti Şirketler Grubu, Eskişehir ve Bozüyük’teki 6 üretim tesisi ve 300’e yakın ürün çeşidiyle hizmet veriyor. 50 ülkeye ihracat yapan Eti, gelinen noktada dünyanın ilk 10 bisküvi ve çikolata üreticisinden biri konumunda.
Eti’nin hikayesi Kanatlı ailesinin 1923 yılında Türk-Yunan mübadelesi sırasında Türkiye’ye göç etmesiyle başladı. Buğday üretimine en elverişli illerden biri olan Eskişehir’e yerleşen aile, Gümülcine’deki un fabrikalarını satarak Eskişehir’de bir un fabrikası kurdu.

Temelleri nasıl atıldı?

Eti’nin oluşumunda Firuz Kanatlı’nın askerlikte edindiği gözlemlerin payı ise büyük. Askerliği süresince bisküvi satışlarının oldukça yüksek olduğunu gören Kanatlı, elindeki imkanları değerlendirmek üzere harekete geçti. Anadolu’nun merkezinde, dağıtımda maliyet avantajı olan Eskişehir’de, “bisküvi” denince akla ilk gelen markalardan Eti’nin temellerini atmaya karar verdi.  Kanatlı, 1962’de, un sanayicisi bir ailenin oğlu olarak projesini çizdiği fabrikada bisküvi üretimine başladı. Eti’nin ilk ürettiği ve en beğenilen ürünler arasında yer alan bademli bisküvi ise kuruluşun başarısında büyük rol oynadı.  Bugün dünyanın en büyük 10 bisküvi ve çikolata üreticisi arasında yer alan Eti üretiminin yüzde 20’sini, başta Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve deniz aşırı ülkeler olmak üzere 50 ülkeye ihraç ediyor. Ancak önümüzdeki dönemde yurtdışı satışlar konusunda daha da iddialı olmak niyetinde. Şirket ihracatını 80 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz