EXPO 2016 eşsiz bir fırsat olacak

8 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen EXPO 2016 Antalya için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
EXPO 2016 eşsiz bir fırsat olacak

EXPO 2016, kente neler katacak?
EXPO’nun yapılacağı alan EXPO sonrasında şehrin ekonomik ve sosyal hayatına katkı sağlayacak şekilde değerlendirilecek. 100 ülke ve 30 uluslararası kuruluşun katılımının sağlanması ülkemizin ve Antalya bölgesinin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. EXPO 2016, alanında yapılacak Çevre Müzesi, Tarım Müzesi, simge yapı, kongre merkezi gibi eserlerle kente kalıcı katkı sağlayacak ve kentin ekonomik gücünü artıracak. Alanda yapılması planlanan 10 bin kişilik kongre merkezi ile Antalya’nın ulusal ve uluslararası kongreler için cazip bir merkez haline gelmesi sağlanacak. Ulaşım ve altyapı yatırımlarıyla Antalya halkının yaşam kalitesi yükselecek. Antalya, “EXPO ev sahibi kent” olarak bir “dünya kentine” dönüşecek, uluslararası alanda tanınırlığı artacak. Şehrin turizm ve kongre alanında yeterliliği bir kez daha kanıtlanmış olacak. Uluslararası yatırımcıların yatırım fırsatlarını daha yakından görmesi sağlanacak ve yabancı yatırımcıların sayısı artacak. Antalya’nın cazibe merkezine dönüşmesiyle birlikte kentsel dönüşüm projeleri de hızlanacak.

EXPO 2016 Antalya alanı hakkında bilgi verir misiniz?
EXPO 2016 Antalya, Antalya-Alanya Karayolu’nun 18’inci kilometresinde, Aksu ilçesi sınırları içerisindeki 1.121 dekarlık alanda gerçekleştirilecek. Aksu ilçesi çıkışında Tehnelli ve Aksu çaylarının arasında ve karayolunun kuzeyinde yer alan bölge, EXPO 2016 Antalya alanı olarak belirlendi ve alanda çalışmalar başlatıldı. Bu alanın uzun yıllar Antalya’nın bir cazibe merkezi olarak hizmet vermesi amaçlanıyor. Kentimize gelen turistler için de bir çekim alanı oluşturulmuş olacak. Dolayısıyla EXPO 2016 Antalya, şehrimizin turizm potansiyeline katkı sağlayacak. Bu alanda EXPO tepesi, ormanı, meydanı, gölü, kulesinin yanı sıra tarım ve çevre müzesi, teknoloji bahçesi, kongre merkezi, ülke bahçeleri, yerel firma ve sponsor firma bahçeleri, rekreasyon alanları, amfitiyatro, restoran ve satış alanları yapmayı planlıyoruz.

EXPO 2016 Antalya ile ilgili farkındalığın artması adına ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Uluslararası düzeyde dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin ile dünyanın en büyük 7’nci turizm fuarı olan MITT Moskova fuarı ve ulusal düzeyde gerçekleştirilen birçok organizasyonda yer aldık. Bunların dışında Türkçe Olimpiyatları, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Antalya 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği ve Çiçek Festivali gibi pek çok etkinlikte EXPO 2016 Antalya’nın tanıtım çalışmaları yapıldı. Bugüne kadar 300’ün üzerinde tanıtım etkinliğine katılım sağlandı. Yerel düzeyde Antalya’nın tüm dinamiklerinin EXPO 2016’da yer alması için ziyaretler, görüşmeler ve tanıtım çalışmaları sürdürülüyor. Antalya’nın tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, kanaat önderlerinden yararlanılarak kentin tüm zenginliklerinin EXPO 2016’ya yansıtılması için çalışılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz