EXPO 2016 eşsiz bir fırsat olacak

8 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen EXPO 2016 Antalya için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
EXPO 2016 eşsiz bir fırsat olacak
ITB Berlin ve MITT Moskova gibi turizm fuarlarında, Türkçe Olimpiyatları, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Antalya 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği ve Çiçek Festivali gibi pek çok etkinlikte EXPO 2016 Antalya'nın tanıtım çalışmaları yapıldı. Aksu ilçesindeki EXPO alanında dere ıslah çalışması devam ediyor, Aksu Çayı'na Küçük Aksu barajı ve EXPO Tepesi yapılıyor. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Selami Gülay, etkinliğin kente kalıcı katkılar sağlayarak kentin ekonomik gücünü artıracağını söylüyor.

Antalya, 2016 yılında çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Hazırlıkları devam eden EXPO 2016 Antalya, Çiçek ve Çocuk temasıyla 23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. EXPO’nun ana fikri ise Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya olacak. EXPO 2016 Antalya, temasına da uygun olarak dünyada kutlanan tek çocuk bayramının ülkemizde olması nedeniyle 23 Nisan 2016 günü açılacak. EXPO 2016 Antalya ile Türkiye’nin ve Akdeniz bölgesinin, özellikle , de Antalya’nın endemik bitki örtüsü zenginliklerinin dünyaya tanıtımında önemli bir fırsat yakalanacak.

6 ay süreyle açık kalacak EXPO 2016 Antalya’ya, yaklaşık 100 ülke ve 30 uluslararası kuruluşun katılması öngörülüyor. Ayrıca yerli ve yabancı 8 milyon ziyaretçi bekleniyor. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Selami Gülay, bir botanik EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya’nın gelecek nesillerin yaşama alanları, doğal kaynakları ve bunlara bağlı geçim kaynakları, sürdürülebilir kalkınma, yeşil yaşam, bu kavramların çocuklara aktarımı ve kentsel alanın yeşile bıraktığı yer konusunda birlikte düşünme, çözümler üretme ve dünyayla paylaşma konusunda Türkiye’nin eline geçen eşsiz bir fırsat olduğunu söylüyor.

Gülay, EXPO 2016 Antalya’nın öncelikli hedeflerini ise şöyle sıralıyor: “Uluslararası ve yerel çevre problemlerini ortaya koymak, çözümler üretmek, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak, ekolojik ve organik tarımın önemini dünyaya duyurmak, dünyanın en büyük tarım ve çevre müzesini oluşturmak, küresel ısınmaya karşı alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşmasını sağlamak.” EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Selami Gülay, Antalya’nın imza atacağı bu önemli etkinliği anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz