"Islah Organize Sanayi projesine odaklandık"

ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, "Trakya bölgesi ve Kahramanmaraş'ta benimsenen bu uygulamayı Adana'da da hayata geçirmemiz gerekiyor" diyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Islah Organize Sanayi projesine odaklandık
Adana ekonomisinde gelişim sağlanması adına yeni yatırım sahaları oluşturulması için yoğun çalışmalar yapılıyor. Islah Organize Sanayi Bölgesi kurulumuna ilişkin yasadan istifade edemeyen Adana'da bu konuyu yeniden gündeme getirmeyi planladıklarını belirten ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, "Trakya bölgesi ve Kahramanmaraş'ta benimsenen bu uygulamayı Adana'da da hayata geçirmemiz gerekiyor" diyor.

Son günlerde Adana Sanayi Odası’nın (ADASO) gündeminde üretim, istihdam ve ihracatın artırılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra yeni yatırım sahaları da var. Kent ekonomisinde gelişim sağlanması için yeni yatırım sahaları oluşturulması gerektiğini söyleyen ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Mersin Yolu, Karataş Yolu ve Ceyhan Yolu’nun belli bölgelerini ıslah organize sanayi bölgelerine dönüştürebilmeye yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyor.

Kıvanç, “Buralarda yer alan fabrikaların bulunduğu bölgede belirli prosedürler yerine getirilerek, bu bölgeler ıslah organize sanayi bölgesi haline dönüştürülebilir ve tüm OSB’lerin istifade ettiği imkanlardan yararlanması sağlanabilir. Bu konuyu gündeme taşımayı, hükümetle bir araya gelip yeniden konuşmayı hedefliyoruz. Ağırlıklı olarak Trakya Bölgesi ve Kahramanmaraş’ta benimsenen bu uygulamayı Adana’da da hayata geçirmemiz gerekiyor” diyor.

Bakanlıklar, yerel yönetimler ve TOBB’a bağlı odalar, borsalar ve kentin diğer dinamikleriyle işbirliği yaparak yatırım ortamı için sinerji yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Kıvanç, şunları söylüyor: “Bu yıl Adana’dan 12 sanayi şirketi 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girme başarısını gösterdi ama bu sayı yeterli değil.

Adana sanayisi uygulanan teşvik politikalarının yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen, hızı düşse de gelişimini kendi imkanlarıyla sürdürmeye çalışıyor.  Bununla birlikte İkinci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında Adana’dan yer alan firm sayısının 17’den 15’e gerilemesi son derece üzücü.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz