Kentsel dönüşümle ilin çehresi değişecek

Eskişehir, üniversitelerinin yarattığı hareketlilikle gayrimenkulde yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşümle ilin çehresi değişecek
Türkiye'nin Venedik'i olarak anılmaya başlanan Eskişehir, üniversitelerinin yarattığı hareketlilikle gayrimenkulde yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Parsel bazında riskli bina sayısı ile İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü en büyük şehir olan Eskişehir'de TOKİ'nin Odunpazarı Belediyesi ile başlattığı Karapınar Vadisi projesinin bin 536 konutluk ilk etabı sona erdi. Emlak piyasası temsilcileri ise özel sektör yatırımlarının hızlanması dileğinin altını çiziyor.

Nüfusu bir milyonu bulan Eskişehir, iki üniversite, bir açık öğretim fakültesi ve meslek yüksekokulları ile Türkiye’nin üniversite kentlerinden biri. Türkiye’nin Venedik’i olarak anılmaya başlanan Eskişehir, üniversitelerin yarattığı hareketlilikle yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile Eskişehir’in çehresinin daha da güzelleşmesi, sosyal ve ekonomik olarak ayrı bir havaya bürünmesi hedefleniyor. Öyle ki, Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bilgilere göre Eskişehir’de sadece vatandaşların risk tespiti yaptırdığı bağımsız birim sayısı 1000’e ulaştı.

Eskişehir kent merkezi, Porsuk nehri ve çevresindeki alüvyon zemin üzerinde, sıvılaşma riski taşıyan alanlarda 1970’den bu yana gelişme gösterdi. Bitişik nizam mevcut yapılaşma durumunun az katlıdan çok katlıya geçişi, apartmanlaşmayla devam eden süreçte kent merkezinde sıkışık, yoğun bir konut dokusu oluştu. Bu yoğun konut dokusu aynı zamanda yetersiz yeşil alan ve sosyal donatı alanının var olmasına yol açarken eklemlenerek büyüyen merkez ulaşım problemlerini artırdı. Eskişehir, güneyinde yer alan havaalanı ve ova yapısıyla yerleşime uygun olmayan bir durum sergilerken, kent Bursa yolü güzergahında gelişme eğilimi gösteriyor. Bunu yanında kentin güneydoğusunda yer alan TOKİ yatırımları da bu bölgedeki konutları artırdı.

Son 10 yılda Eskişehir’e 8 bin 205 konut, 9 okul, 10 spor salonu, 4 cami, 6 ticaret merkezi, sosyal tesisler, karakol ve 4 kreş yaptıran TOKİ, 48 hektarlık (480 dönüm) alanda üç yıl önce bir kentsel dönüşüm projesi başlattı. Alanönü, Karapınar, Huzur ve Erenköy mahallelerini içine alan bin 536 konutluk “Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi” kapsamında 5 yıldızlı otel alanı, kültür ve kongre merkezi ile alışveriş merkezi yapılacak. Eskişehir tarihinin ilk kentsel dönüşüm projesi olan Odunpazarı Belediyesi Karapınar Vadisi Projesi’nin birinci etabı kapsamında inşa edilen bin 536 konutun yapımında sona ulaşıldı. İkinci etabın ise kısa süre içinde başlaması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz