"Konya 164 ülkeye ihracat yapıyor"

Konya, Anadolu’nun ortasında tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, sanayisiyle de yükselen bir şehir.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Konya 164 ülkeye ihracat yapıyor
Mısır’dan Moritanya’ya, Irak’tan Çin’e dünyanın 164 ülkesine ihracat yapan Konya, yılda 1,5 milyar dolar civarında ihracat gelirine sahip. Konya’nın, 2010 Ocak-Temmuz döneminde Afrika ülkelerine ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 9 artarken, Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat, yüzde 81 artış gösterdi. Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, dünyada yaşanan finansal krizin Konya’yı da etkilediğini, ancak Konya’nın 80 değişik alt sektörde üretim yapmasının, Ortadoğu ve Afrika gibi yeni pazarlara odaklanmasının riskleri dağıttığını ve böylece şehrin krizde başarılı bir performans sergilediğini söyledi. 2009 yılında İSO tarafından belirlenen İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında Konya’dan 8 şirketin yer alması da bu sözleri destekleyen bir veri oldu. Başkan Büyükhelvacıgil’e göre, Konya’nın potansiyeli yakalamış olduğu başarıdan çok daha yüksek. Çünkü Konya’da iş var, aş var, ticaret var. Ticaretin olduğu yerde de zenginlik, huzur ve kardeşlik var. Ancak başkan Büyükhelvacıgil bir de uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor: “Tüm bunların Konya’ya ve Türkiye’ye daha çok değer katabilmesi için koordinasyon ve birliktelik şart. Çok kaliteli futbolcularınız olabilir, ancak önemli olan futbolcular arasındaki koordinasyonu sağlayabilmektir.”

Kon­ya’da 30 bin KO­Bİ var

Konya’nın sanayi şehri olmayı başardığının altını çizen Başkan Büyükhelvacıgil, Konya ve Konya sanayisi hakkında şunları söylüyor: “Bugün Konya, sadece bir tarım merkezi olmasının yanında, aynı zamanda ülkemizin önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Konya sanayisinin yüzde 99’luk bölümü KOBİ’lerden oluşuyor. ‘KOBİ Başkenti’ Konya, yaklaşık 30 bin KOBİ’siyle 164 ülkeye ihracat yapıyor. Konya, Türkiye ihracat sıralamasında ise 16’ncı sırada yer alıyor. Konya’nın hedefi ise; yeni pazarlarla birlikte ihracat rakamlarını artırarak, Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine daha çok katkıda bulunmaktır. Konya sanayisinde gıdadan otomotiv yan sanayine, dökümden araç üstü ekipmanları üretimine, makine imalatından ayakkabı imalatına çok geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapılıyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSB) 26 sektörde 317 şirket faaliyet göstermekte. Bugün 16 milyon metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren KOSB, 9 milyon metrekarelik toplam genişleme alanları ile birlikte 25 milyon metrekareye ulaşarak Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olmaya devam edecek.

İh­ra­cat­ta li­der­le­rin ken­ti

Metal işleme makineleri sektöründe Türkiye pazarının yüzde 70’ine sahip olan Konya, araç üstü ekipman sanayinde de Türkiye pazarının yüzde 75’ine sahip. Dünyaya anahtar teslimi un, irmik ve makarna fabrikası yapan tesisleriyle Konya, tarım makineleri sektöründe Türkiye pazarının yüzde 65’ine sahip. Türkiye’deki ziraat alet ve makineleri ihracatının yüzde 45’ini Konya yapmakta. Yaklaşık 180 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin toplam döküm üretiminin yüzde 15’ini karşılıyor. Bir şirketimiz büro mobilyalarında ülkemizde sektöründe ihracat lideri oldu. Bir başka şirketimiz de makarna sektöründe Türkiye ihracat lideridir. Türkiye’nin tahıl üretiminin yüzde 10’luk kısmı Konya’da yapılıyor. Un, tuz ve şeker üretiminde Türkiye lideriyiz. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 65’i Konya’dan karşılanıyor. Öğütülmüş tahıl ürünleri, çikolata ve şekerleme, şeker, süt ve süt ürünleri, tuz ve yağ ön plana çıkan ürünlerin başında geliyor.
Konya, plastik inşaat malzemesi üretiminde de Türkiye’nin öne çıkan bölgeleri arasında. Özellikle PVC üretiminde önemli bir konuma geldi. PVC üretiminde sektör lideri firmalar da Konya’da bulunuyor. Şehrimiz, tekstil ve hazır giyim sektöründe önemli bir üretici konumunda. Konya’da ayakkabı sektöründe 974 firma ve 431 imalatçı bulunuyor. Yıllık 20 milyon çift ayakkabı üreten Konya, erkek ayakkabı sektöründe Türkiye pazarının yüzde 25’ine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz