"Mimarsinan OSB yatırımcı bekliyor"

Mehmet Büyüksimitçi, 6 milyon metrekarelik alana kurulan OSB’de yeni yatırımcılar için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söylüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Mimarsinan OSB yatırımcı bekliyor
Kayseri’de kurulan Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi (MOSB), Kayseri’nin 3’üncü sanayi bölgesi olarak 1998’de kurulmasından bu yana hızla büyüyor. MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, krizin etkilerinin azaldığı şu dönemde maliyetlerini düşürmek isteyen yatırımcıları beklediklerini dile getiriyor. Mehmet Büyüksimitçi, Capital’in sorularını yanıtladı:
MOSB’nin özel­lik­le­ri ne­ler­dir?
Bölgemizdeki istihdamın artması, bölgemiz sanayicilerinin yatırımlarının artmasıyla mümkün olabilir. 2009 yılındaki yatırım ortamını etkileyen olumsuzluklar sebebiyle sanayicilerimiz yatırım kararlarını 2010 yılına ertelediler. Bu yılın başından itibaren inşaat ruhsatı alan firma sayısı ciddi derecede arttı. Biz MOSB yönetimi olarak, bölgemizin cazibe merkezi haline gelebilmesi ve yatırımların artması için altyapıya büyük önem veriyoruz. Elektrik ve telekomünikasyon altyapısını en son teknolojiye uygun olarak yaptık. Haberleşme ağımız fiber optik kablolarla sağlanıyor. Elektrik, içme suyu ve doğalgaz kullanım miktarları internet üzerinden takip edilebilecek şekilde tamamlandı. Yolların büyük kısmının asfalt ve sathi kaplamalarını yaptık.
MOSB ola­rak çev­re so­run­la­rına kar­şı alınan ön­lem­ler ne­ler­dir?
Çevre konusu bizim için de çok önemli. Bunun için bölgemizde ciddi büyüklükte ağaçlandırma alanları ayırdık. Şu ana kadar 6 bin adet ağaç dikmiş durumdayız, 2010 yılı içerisinde 10 bin ağaç daha dikeceğiz. Ayrıca, bölgemize ait katı atık toplama aracımızla sanayicilerimizin atıklarını gerekli dönüşüm merkezlerine transfer ediyoruz. Arıtma tesisimizle ilgili proje çalışmaları devam etmekte, önümüzdeki yıl da ihalesini yapmayı planlamaktayız.
 Kay­se­ri’de re­el sek­tör kriz­den na­sıl et­ki­le­di? İh­ra­cat­ta so­run ya­şan­dı mı?
Şehrimiz kriz olmasına rağmen yeni yatırımların devam edebildiği nadir şehirlerimizden biri. Krizin beklenilen sanayileşmenin gerçekleşmesi üzerine etkileri malum ancak birçok şehrin aksine ekonomi yavaşlasa da sanayicilerimiz yatırımlarına devam ettiler. Kayseri sanayisi güçlü bir ekonomiye sahip. Biraz yavaşlama olsa bile 2010 yılı içerisinde çok iyi gelişmeler olacağına inancımız tam. 2010 yılından tabii ki umutluyuz. Geçirmiş olduğumuz yılın ardından bu sene piyasaların rahatlamasını ve yatırımların büyük ölçüde artmasını bekliyoruz. 2009 yılında ihracat her yerde olduğu gibi Kayseri’de de düşüş gösterdi ancak bu Türkiye ortalamasının altında kalan bir düşüş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz