Rotada teknoloji ve turizm var

Şehrin ekonomide yeni rotası ise sağlık, turizm, lojistik ve teknoloji de de en iyiler arasına girmek...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rotada teknoloji ve turizm var


YENİ ROTA
Kayseri, sanayi ve üretim denilince ilk akla gelen illerden biri. Ancak Kayserililer artık hizmet, turizm ve teknolojide de güç arıyor. Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Kayseri’nin sadece üretim ve ticarette değil, yakın bir gelecekte önemli teknolojilerin geliştirileceği bir merkez haline geleceğini söylüyor. Pek çok Anadolu şehrinin Kayseri’yi model olarak aldığını ifade eden Yılmaz, “Komşu illerle işbirliğinin geliştirilmesi durumunda bölgede kalkınma sağlanacaktır. Kayseri üretimini sadece yurt içinde değerlendirmiyor. Yurtdışında da ülkemizi gururla temsil ediyor. Kayserili sanayicilerimiz Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika ve Rusya’nın yanı sıra Afrika ve Arap ülkelerine de yöneldi. Güney ve Kuzey Amerika pazarlarına da girmeye başladılar. Sanayicilerimizin yurtdışı pazar arayışı sürüyor” diye konuşuyor.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak ise “Rotamız önce kesinlikle sanayide katma değeri yüksek ürünler üretebilen bir yapıya kavuşmak” derken “ Sanayimiz geçmişten günümüze kadar çok gelişim geçirdi. Bundan sonra ise Kayseri’nin rotası pahada ağır, hacimde küçük ürünler üretmek olacak. Böylelikle ihracatta ve istihdamda da daha üst seviyelerde bir Kayseri olabileceğiz” diye devam ediyor.

Kayseri’nin önümüzdeki 5-10 yıl içinde imalat sanayinde istihdamı 200 binin, ihracatı 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediğini belirten Yılmaz şöyle devam ediyor: “Turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik devlet yatırımları önemli boyutta. Özel sektörün bu alanda girişimleri de her geçen gün artıyor. Kayseri’nin lokomotif sektörleri arasında mobilya, ev tekstili, metal eşya, tekstil, dokuma, inşaat, yapı malzemeleri, ambalaj ve gıda sektörü yer alıyor. Kayseri’de üretimi, istihdamı artırmak ve şehrimizi öne çıkartmak için gayretli bir çalışma var. İşletmelerde büyümenin devam ettiği, pazarlamaya ve büyümenin destekçisi olan teknoloji ve AR-GE’ye daha fazla önem veriliyor. Bunun sonucu olarak Kayseri ihracatı 1,5 milyar doları aşan iller arasında.”

TURİZMDE ÜÇLÜ SACAYAĞI
Kayseri sanayinin ve ticaretin Anadolu’daki başkentlerinden biri. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile de çok şanslı bir şehir. Ancak Kayserililer bu zamana kadar sanayi ve ticaretteki başarıyı turizmde gösterememişti. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de bu konuya dikkat çekiyor ve “Belediye olarak asli vazifemiz olmamakla birlikte şehrimizin turizm alanındaki geri kalmışlığını ortadan kaldırmak ve bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmden hak ettiği payı almasını sağlamak için çalışmalar yapıyoruz” diyor. Turizme
yönelik en büyük projelerinin 300 milyon Euro bütçeli Erciyes Kış Turizm Merkezi Projesi olduğunu belirten Özhaseki, “Erciyes Projesi, üçlü sac ayağının sadece bir parçası. Diğer iki ayağını ise; Kayseri’deki tarihi ve doğal güzellikler ile Kapadokya oluşturuyor” diye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz